Terroryści chcieli wjechać na płytę rynku. Zostali zatrzymani po pościgu – na szczęście to tylko scenariusz ćwiczeń jaworskich policjantów

0
987

O godz. 11.00 dyżurny jaworskiej komendy policji otrzymał zgłoszenie o próbie wjechania samochodem na płytę jaworskiego rynku, gdzie odbywały się uroczystości. Z przekazanej informacji wynikało, że sprawcom nie udało się pokonać zapory blokującej wjazd i uszkodzonym samochodem uciekli z miejsca zdarzenia. Chwilę później Hyundai z podejrzanymi był widziany na rogatkach miasta. Nie zatrzymał się do policyjnej kontroli, a podjęty pościg prowadził przez drogi powiatu jaworskiego. Ten “czarny” scenariusz to na szczęście założenia do ćwiczeń dowódczo – sztabowych, które zrealizowane zostały w Jaworze z udziałem policjantów tutejszej jednostki.

O godz. 11:00 dyżurny miejscowej komendy policji otrzymał telefoniczną informację o próbie wjechania samochodu osobowego na płytę jaworskiego rynku, gdzie akurat odbywały się uroczystości pod pomnikiem Tysiąclecia Państwa Polskiego. Dwóm mężczyznom poruszających się osobowym Hyundaiem nie udało się jednak pokonać zapory blokującej wjazd. Następnie pomimo uszkodzeń, pojazd odjechał w kierunku obrzeży Jawora. O zgłoszeniu natychmiast powiadomione zostały wszystkie patrole na terenie pow. jaworskiego. Jeden z nich na rogatkach miasta zauważył poszukiwany pojazd. Sprawcy nie zatrzymali się jednak do kontroli i z dużą prędkością zaczęli uciekać. Od tego momentu patrole podjęły pościg, który przebiegał przez powiat jaworski aż do miejscowości Muchów. Tam został ustawiony posterunek zaporowy, na którym przestępcy zawrócili, a następnie przemieścili się na teren Schroniska Młodzieżowego, gdzie doszło do zatrzymania. Z uwagi, iż sprawcy posiadali niebezpieczne przedmioty do działań wkroczyli policjanci posiadający specjalistyczny sprzęt, służący do zatrzymywania groźnych przestępców. Użyta siatka pozwoliła skutecznie obezwładnić agresywnego napastnika Tak w skrócie wyglądał scenariusz ćwiczeń dowódczo-sztabowych, które wczoraj miały miejsce na terenie powiatu jaworskiego. Udział w nich wzięło blisko 20 policjantów z różnych pionów Komendy Powiatowej Policji w Jaworze.

Choć wszystko odbyło się według z góry opracowanego scenariusza – a w konsekwencji samochodowi złodzieje zostali zatrzymani i obezwładnieni – to bezpośrednie uczestnictwo w takich działaniach daje możliwość doskonalenia różnych umiejętności. To dobra okazja do wypracowania właściwych metod współdziałania policjantów wielu pionów jaworskiej komendy w rzeczywistych sytuacjach i warunkach. Pościgi, zatrzymywanie groźnych przestępców to sytuacje realne, z którymi funkcjonariusze mają do czynienia również w codziennej służbie. Dlatego też współpraca policjantów, przekazywanie informacji, dowodzenie akcją, podjęcie pościgu, zorganizowanie posterunków obserwacyjnych i zaporowych, izolacja terenu, na którym przebywają sprawcy oraz finalnie zatrzymanie przestępców to elementy, które znalazły odzwierciedlenie we wczorajszych działaniach.

Ćwiczeniom przyglądało się kierownictwo Komendy Powiatowej Policji w Jaworze, a po ich zakończeniu wyciągnięto i omówiono wnioski w kontekście wiedzy i umiejętności policjantów, biorących udział w tym przedsięwzięciu.

inf. KPP /Jawor

oprac. kom. Kordian Mazuryk 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię