Uciekał przed policją -teraz odpowie nie za wykroczenie, a za przestępstwo

0
2573

Zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w życie 1 czerwca br., za przestępstwo, a nie za wykroczenie odpowie młody mężczyzna, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Pomimo podjętej próby ucieczki został zatrzymany po pościgu przez policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Jaworze. Teraz za czyn, którego się dopuścił może mu grozić kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło w sobotnie południe w Zębowicach, kiedy policjanci jaworskiej drogówki postanowili zatrzymać do kontroli kierującego Oplem. Młody mężczyzna siedzący za kierownicą tego pojazdu widząc radiowóz i sygnały dawane  przez funkcjonariuszy gwałtownie przyspieszył. Mundurowi podjęli więc pościg za uciekającym samochodem. Kierujący Oplem pomimo, wyraźnych sygnałów świetlnych i dźwiękowych, nie zamierzał się zatrzymać i poddać kontroli drogowej.  Chwilę później młody mężczyzna wjechał w pobliskie podwórko, a następnie wybiegł z samochodu i schował się w domu. Tam kierujący, którym okazał się 18-letni mieszkaniec gminy Paszowice został zatrzymany przez policjantów.

Jak się okazało, powodem nie zatrzymania do kontroli był fakt, że mężczyzna w ogóle nie posiadała uprawnień do kierowania pojazdami. W dodatku funkcjonariusze ustalili, że poprzedniego wieczora 18-latek palił marihuanę, dlatego została mu pobrana krew do badań.

Teraz kierujący Oplem za swoje czyny odpowie przed sądem. Zgodnie z nowym przepisami, za popełnione przestępstwo, jakim jest nie zatrzymanie się do kontroli drogowej grozić mu może nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy nowe przepisy:

  • Kierowca, który świadomie zmusi policję do pościgu i chcąc uciec, nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych ze ścigającego go radiowozu, popełni przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat.
  • Przy orzekaniu w sprawach o przestępstwa drogowe sądy będą obligatoryjnie powiadamiane o wcześniejszych ukaraniach oskarżonego za wykroczenia w ruchu drogowym oraz czy zatrzymywano mu w przeszłości prawo jazdy. Dostaną informacje na ten temat (mandaty, punkty karne itp.) z centralnej ewidencji kierowców.
  • Pijany lub odurzony narkotykami sprawca śmiertelnego wypadku lub powodującego ciężkie uszkodzenia ciała pójdzie do więzienia na co najmniej 2 lata. Kara nie będzie mogła zostać zawieszona.
  • Wydłużono termin przedawnienia wykroczenia (art. 45 §1 Kodeksu wykroczeń). W przypadku wszczęcia postępowania w sprawie o wykroczenie jego przedawnienie nastąpi po 3 latach od daty popełnienia czynu.
  • Kto będzie kierował samochodem, choć zabrano mu prawo jazdy decyzją administracyjną, narazi się nie tylko na karę do dwóch lat więzienia, obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego  zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.
  • Kto złamie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów zostanie skazany na karę nawet do 5 lat więzienia. Obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.
  • W prawie o ruchu drogowym znalazła się uszczegółowiona regulacja dotycząca poddawania kierujących pojazdami (lub innych osób, w stosunku do których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogły kierować pojazdem) rutynowemu badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu, np. narkotyków lub dopalaczy

inf. KPP Jawor

Oficer Prasowy KPP w Jaworze

podkom. Kordian Mazuryk

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię