„Pieszy kontra pojazd” w powiecie jaworskim

0
1111
KPP Jawor

Pieszy to uczestnik ruchu drogowego, który jest najbardziej narażony na tragiczne konsekwencje wypadków dorogowych. Uczestnicząc w zdarzeniu drogowym, w przeciwieństwie do kierujących i pasażerów samochodów, pozbawiony jest jakiejkolwiek ochrony. W starciu z kilkanaście razy cięższym i szybszym pojazdem praktycznie nie ma szans.

Dlatego dążąc do poprawy bezpieczeństwa niezmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego, Komenda Powiatowa Policji w Jaworze organizuje na terenie powiatu jaworskiego akcję „Pieszy Kontra Pojazd”. Dzisiejsze działania rozpoczęły się o 6.00 i potrwają do godz. 22.00.

Podczas akcji policjanci będą reagować na wszystkie, niezgodne z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego zachowania pieszych, a także kierujących pojazdami w stosunku do tej grupy osób. Funkcjonariusze w szczególności będą zwracać uwagę na zachowanie się kierujących pojazdami wobec pieszych, na poruszanie się pieszych na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników, przechodzenie pieszych w miejscach niedozwolonych oraz stosowanie się do sygnalizacji świetlnej.

Apelujemy jednocześnie do pieszych o stosowanie elementów odblaskowych, które zwiększają bezpieczeństwo. Poprawa widoczności tej grupy uczestników ruchu drogowego pozwoli na bezpieczne wykonywanie manewrów przez kierujących pojazdami. Ponadto jaworscy policjanci przypominają, że zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu, po drodze poza obszarem zabudowanym musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat do 100 zł.

KPP Jawor