Aborcja – temat powraca?

0
2345

– W kwestii ochrony życia nienarodzonych nie można poprzestać na obecnym kompromisie – pisze w komunikacie do wiernych Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Komunikat miał być odczytany w trakcie ogłoszeń parafialnych na niedzielnych mszach w polskich kościołach.

W wielu parafiach tak się stało. Komunikat wzbudza jednak spore emocje. Odbył się już ostry, a nawet momentami – zapewne dla podkreślenia wagi tego problemu – wulgarny protest przeciwko ograniczaniu praw kobiet do samodecydowania. W sieci można znaleźć filmy pokazujące jak wierni wychodzą ze świątyń, kiedy ich księża odczytują komunikat Prezydium Komisji Episkopatu Polski. W jednym z warszawskich kościołów doszło nawet do awantury z uczestniczką mszy św. Ostatecznie wyszła ze świątyni.
Obecna ustawa antyaborcyjna funkcjonuje od początku lat 90-tych (uchwalono ją 7 stycznia 1993 roku.). To był trudny kompromis, który nie dał satysfakcji żadnej ze stron aborcyjnego sporu. Pozwolił jednak określenie kiedy dopuszczalne jest usuwanie ciąży. Można to uczynić tylko w wyjątkowych i szczególnych przypadkach. Obecnie aborcję można przeprowadzić, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej. Można również usunąć ciążę kiedy jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża jest skutkiem gwałtu na kobiecie.
W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki, a w przypadku gwałtu, jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

Komunikat Prezydium Komisji Episkopatu Polski w sprawie pełnej ochrony życia człowieka. Został opublikowany m.in. na stronach Diecezji Legnickiej.
Życie każdego człowieka jest chronione piątym przykazaniem Dekalogu: „Nie zabijaj!”. Dlatego stanowisko katolików w tym względzie jest jasne i niezmienne: należy chronić od poczęcia do naturalnej śmierci życie każdego człowieka.
W kwestii ochrony życia nienarodzonych nie można poprzestać na obecnym kompromisie wyrażonym w ustawie z 7 stycznia 1993 roku, która w trzech przypadkach dopuszcza aborcję. Stąd w roku Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli, do osób wierzących i niewierzących, aby podjęli działania mające na celu pełną prawną ochronę życia nienarodzonych. Prosimy parlamentarzystów i rządzących, aby podjęli inicjatywy ustawodawcze oraz uruchomili programy, które zapewniłyby konkretną pomoc dla rodziców dzieci chorych, niepełnosprawnych i poczętych w wyniku gwałtu. Wszystkich Polaków prosimy o modlitwę w intencji pełnej ochrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci zarówno w naszej Ojczyźnie, jak i poza jej granicami.

Abp Stanisław Gądecki
Metropolita Poznański
Przewodniczący KEP

Abp Marek Jędraszewski
Metropolita Łódzki
Zastępca Przewodniczącego KEP

Bp Artur G. Miziński
Sekretarz Generalny KEP

Fot. episkopat.pl