Aborcja – temat powraca?

0
2288

– W kwestii ochrony życia nienarodzonych nie można poprzestać na obecnym kompromisie – pisze w komunikacie do wiernych Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Komunikat miał być odczytany w trakcie ogłoszeń parafialnych na niedzielnych mszach w polskich kościołach.

W wielu parafiach tak się stało. Komunikat wzbudza jednak spore emocje. Odbył się już ostry, a nawet momentami – zapewne dla podkreślenia wagi tego problemu – wulgarny protest przeciwko ograniczaniu praw kobiet do samodecydowania. W sieci można znaleźć filmy pokazujące jak wierni wychodzą ze świątyń, kiedy ich księża odczytują komunikat Prezydium Komisji Episkopatu Polski. W jednym z warszawskich kościołów doszło nawet do awantury z uczestniczką mszy św. Ostatecznie wyszła ze świątyni.
Obecna ustawa antyaborcyjna funkcjonuje od początku lat 90-tych (uchwalono ją 7 stycznia 1993 roku.). To był trudny kompromis, który nie dał satysfakcji żadnej ze stron aborcyjnego sporu. Pozwolił jednak określenie kiedy dopuszczalne jest usuwanie ciąży. Można to uczynić tylko w wyjątkowych i szczególnych przypadkach. Obecnie aborcję można przeprowadzić, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej. Można również usunąć ciążę kiedy jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża jest skutkiem gwałtu na kobiecie.
W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki, a w przypadku gwałtu, jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

Komunikat Prezydium Komisji Episkopatu Polski w sprawie pełnej ochrony życia człowieka. Został opublikowany m.in. na stronach Diecezji Legnickiej.
Życie każdego człowieka jest chronione piątym przykazaniem Dekalogu: „Nie zabijaj!”. Dlatego stanowisko katolików w tym względzie jest jasne i niezmienne: należy chronić od poczęcia do naturalnej śmierci życie każdego człowieka.
W kwestii ochrony życia nienarodzonych nie można poprzestać na obecnym kompromisie wyrażonym w ustawie z 7 stycznia 1993 roku, która w trzech przypadkach dopuszcza aborcję. Stąd w roku Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli, do osób wierzących i niewierzących, aby podjęli działania mające na celu pełną prawną ochronę życia nienarodzonych. Prosimy parlamentarzystów i rządzących, aby podjęli inicjatywy ustawodawcze oraz uruchomili programy, które zapewniłyby konkretną pomoc dla rodziców dzieci chorych, niepełnosprawnych i poczętych w wyniku gwałtu. Wszystkich Polaków prosimy o modlitwę w intencji pełnej ochrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci zarówno w naszej Ojczyźnie, jak i poza jej granicami.

Abp Stanisław Gądecki
Metropolita Poznański
Przewodniczący KEP

Abp Marek Jędraszewski
Metropolita Łódzki
Zastępca Przewodniczącego KEP

Bp Artur G. Miziński
Sekretarz Generalny KEP

Fot. episkopat.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię