Nowe miejsce dla wychowanków

0
6

Gmina Polkowice w 2019 roku przekazała działkę. W ciągu kilku lat na działce powstał dom, do którego przeprowadzą się wychowankowie Placówki Socjalizacyjnej „Skarbek”. Cała inwestycja kosztowała około 2,2 miliona złotych, z czego 1,9 miliona złotych pochodzi z rezerwy Prezesa Rady Ministrów.

 

W życiu wychowanków Placówki Socjalizacyjnej „Skarbek” zaczyna się nowy rozdział. Pożegnają się zarówno z budynkiem przy ulicy Browarnej, jak i z samą nazwą. To jedna z najważniejszych inwestycji w historii powiatu polkowickiego.

– Dziękuję wszystkim osobom, które włożyły dużo serca w tę inwestycję – mówi Kamil Ciupak, starosta polkowicki. – To jest otwarcie domu dla dzieci, które zostały przez los pokrzywdzone. Jest w pełni wyposażony, czekamy jeszcze na meble wykonane na zamówienie – dodaje starosta.

Cała inwestycja rozpoczęła się w 2019 roku, od przekazania działki przez gminę Polkowice. Kosztowała około 2,2 miliona złotych, z czego 1,9 miliona złotych pochodzi z rezerwy Prezesa Rady Ministrów.

– Jestem wzruszony, bo zobaczyłem, jak pięknie zrealizowana jest ta inwestycja – mówi Krzysztof Kubów, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów. – Dom powinien być pełen miłości i ciepła, żeby dzieci miały poczucie bezpieczeństwa, i aby ten czas był jak najmilej spędzony w tym domu. Życzyłbym wszystkim samorządom, żeby realizowały takie inwestycje. A dzieciom, które będą tu mieszkać, a potem wkroczą w dorosłe życie, życzę tego, żeby mogły w takich swoich domach mieszkać – dodaje.

Na działce obok domu jest wolnostojący garaż, a obok altana i ogródek.

– Jest dziesięć pokoi, w tym siedem dziecięcych, dwuosobowych – mówi Agnieszka Woźniak, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Polkowicach. – Jest pokój wychowawcy, obok dzieci. Jest też pokój dla matki z dzieckiem lub osoby niepełnosprawnej. Łazienki także przystosowane są dla osoby niepełnosprawnej. Mamy pokój do nauki, z biurkami i komputerami, salon z telewizorem, jadalnię i kuchnię – dodaje dyrektorka.

Nowym domem wychowankowie są zachwyceni. Na działce rosną też drzewa zasadzone przez dzieci, które same będą o nie dbały. Przeprowadzka wychowanków „Skarbka” do nowego domu planowana jest w najbliższym czasie. A co z budynkiem przy ulicy Browarnej?

– Pracujemy nad koncepcją zagospodarowania strefy kultury, która obejmowałaby byłą siedzibę Placówki Socjalizacyjnej „Skarbek”, jak amfiteatru oraz targowiska – mówi Łukasz Puźniecki, Burmistrz Polkowic.

Obecny „Skarbek” ma być siedzibą Centrum Kultury, które ma oddziaływać na część parkową i ożywienie Rynku. To kolejne plany. Teraz wychowankowie „Skarbka” zbierają się do przeprowadzki, bo chcą ubrać choinkę i powitać pierwszą gwiazdkę w swoim nowym domu. Pod inną nazwą, ale na pewno przyjazną dzieciom, jak zapewnia dyrektorka PCPR.