Linia kolejowa Legnica – Lubin – Polkowice – Głogów

0
21

Dolnośląski Fundusz Rozwoju i Gmina Polkowice będą  współpracować przy realizacji linii kolejowej Legnica – Lubin – Polkowice – Głogów. Na realizację zadania DFR planuje pozyskać środki z programu Horizon Europa 2021-2022.

 

Burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki oraz Roman Kozłowski, prezes zarządu Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju, podpisali list intencyjny. Dotyczy on m. in. wspólnych działaniach na rzecz rozwoju linii kolejowej Legnica – Lubin – Polkowice – Głogów.

– Inicjatywa wyszła od nas – mówi Roman Kozłowski prezes zarządu Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju i dodaje, że podpisane dziś porozumienie jest częścią większego, międzynarodowego projektu. – Planujemy pozyskać środki z programu Horizon Europa 2021-2022. Związane to będzie z budową nowo planowanego odcinka kolejowego Legnica – Lubin – Polkowice – Głogów. Chodzi o to, aby przenieść ciężar transportu z drogowego na kolejowy – wyjaśnia przedstawiciel spółki DFR.

W Porozumienie zakłada współpracę  w zakresie rozwoju niskoemisyjnych środków transportu, jak również szeroko rozumianej transformacji regionu w celu redukcji negatywnego oddziaływania klimatycznego.

– Bardzo się cieszę z dzisiejszego spotkania i z podpisania listu intencyjnego. Dolnośląski Fundusz Rozwoju to bardzo poważny partner, znany nie tylko na Dolnym Śląsku – mówi Łukasz Puźniecki Burmistrz Polkowic– Jest to projekt, który wpisuje się w nasze działania związane z pracami nad przyłączeniem Polkowic do kolejowej mapy Polski oraz działania związane z wdrażaniem projektów zero i niskoemisyjnych. Przypomnę tutaj o bardzo intensywnej rozbudowie naszej floty autobusów elektrycznych. Co bardzo istotne, projekt będzie zawierał bardzo wiele komponentów związanych ze współpracą ze stroną społeczną. Bardzo nam zależy, aby budowa Kolei Aglomeracyjnej Zagłębia Miedziowego miała na każdym etapie akceptację lokalnej społeczności – podkreśla burmistrz.

Strony porozumienia zobowiązały się także do wspólnego uczestnictwa w wydarzenia związanych z projektem oraz wymiany materiałów z badań i realizacji projektu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię