Ochotnicy z Nowej Wsi Lubińskiej w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym

0
20

Ochotnicza Straż Pożarna w Nowej Wsi Lubińskiej znajdzie się w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym. Porozumienie w tej sprawie podpisali przedstawiciele OSP, państwowej straży pożarnej oraz samorządu. To już trzecia jednostka ochotnicza z terenu gminy, która zasili centralny system ratowniczo-gaśniczy.

Uroczystość podpisania porozumienia odbyła się w remizie strażackiej w Nowej Wsi Lubińskiej. Miejscową OSP reprezentowali prezes Zygmunt Rubinowicz oraz naczelnik Jan Ilków, państwową straż pożarną st. bryg. Sylwester Jatczak a Gminę Polkowice burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki.

– Mamy kolejną jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej, po OSP w Suchej Górnej i Sobinie, która wchodzi do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Tym samym staje się ona kolejnym silnym ogniwem w systemie bezpieczeństwa naszej gminy. W krajowym rejestrze mogą się bowiem znaleźć jedynie jednostki będące na najwyższym poziomie dosprzętowienia jak i wysokich kwalifikacji strażaków. A jednostka OSP w Nowej Wsi Lubińskiej takie warunki spełnia – mówi Łukasz Puźniecki Burmistrz Polkowic.

Powstały w 1995 r. krajowy system ratowniczo-gaśniczy ma na celu ujednolicenie działań ratowniczych podejmowanych w sytuacjach zagrożeń życia, zdrowia, mienia lub środowiska, podejmowanych wspólnie przez zawodową i ochotniczą straż pożarną.

– Ochotnicza Straż Pożarna w Nowej Wsi Lubińskiej to bardzo dobrze wyposażona i bardzo mobilna jednostka pożarnicza. Ale najważniejszy potencjał i wartość ochotniczych straży pożarnych stanowią ludzie. Tak samo jest w tej jednostce, gdzie to druhowie stanowią o wartości bojowej tej jednostki i to oni zapewniają nam bezpieczeństwo – mówi  st. bryg. Sylwester Jatczak, komendant Komendy Powiatowej PSP w Polkowicach.