Bezpłatne USG jamy brzusznej

0
70

W dniach 6-9 lipca będzie można zarejestrować swoje dziecko na bezpłatne USG jamy brzusznej. Wszystko w ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktycznych Badań Ultrasonograficznych „NIE nowotworom u dzieci”. Wyjątkowy ambulans Fundacji Ronalda McDonalda przyjedzie do Polkowic 7 sierpnia i przebada 70 dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat.

 

Ambulans Fundacji to unikalna, mobilna stacja medyczna, składająca się z poczekalni, rejestracji oraz dwóch gabinetów lekarskich, wyposażonych w nowoczesny sprzęt ultrasonograficzny. Z badań w ambulansie od początku działania programu skorzystało ponad 70 000 dzieci. Teraz kolej na polkowiczan.

Ambulans stanie w polkowickim rynku. Zarejestrowane dzieci zostaną przebadane ultrasonografem. Badanie jest bezpieczne, bezbolesne i bezpłatne i trwa około 15 minut. Po zakończeniu rodzice od razu otrzymują wyniki oraz ewentualne porady lekarskie.

Badania są realizowane według standardów medycznych określonych dla tej grupy wiekowej przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne i wykonywane przez doświadczonych lekarzy radiologów.

Celem badań USG jest dokładna ocena stanu narządów wewnętrznych oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy. Nowa formuła programu oznacza skupienie się na badaniach USG jamy brzusznej, w kierunku zmian nowotworowych oraz wrodzonych wad nerek i dróg moczowych.

Wczesna diagnoza pozwala na szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia zachowawczego czy chirurgicznego. Zapobiega to rozwojowi przewlekłej, a nawet schyłkowej niewydolności nerek, wymagającej stosowania dializ lub przeszczepów. W Polsce na przewlekłą chorobę nerek cierpi ponad cztery miliony osób dorosłych, ale jest ona rozpoznawana u zaledwie pięciu procent z nich.

Do ambulansu mogą zostać przyjęte wyłącznie osoby, które w ciągu dwóch tygodni poprzedzających termin badania, nie miały świadomego kontaktu z jakimikolwiek chorobami zakaźnymi. W odniesieniu do zagrożenia koronawirusem Sars-CoV-2 również takie, które nie miały w tym czasie kontaktu z osobami podróżującymi z zagranicy lub objętymi kwarantanną czy nadzorem epidemiologicznym. Badania prowadzone są w jednym gabinecie, aby opiekunowie dzieci i pacjenci nie spotkali się w sekretariacie ambulansu.

Liczba miejsc jest ograniczona. Aby wziąć udział w badaniu należy wcześniej zarejestrować dziecko dzwoniąc pod numer 76 847 41 55 w godzinach 10-14. O zapisie decyduje kolejność zgłoszeń. 

Zdjęcie: Fundacja Ronalda McDonalda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię