Stypendia na polkowickiej uczelni rozdane

0
47

Najlepszych studentów na wydziale górnictwa i geologii nagrodzono certyfikatami stypendysty. Wręczali je rektor UJW oraz przedstawiciel KGHM, z którą  uczelnia ma umowę o kształceniu dualnym.

Studenci Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach  na wydziale górnictwa i geologii zostali nagrodzeni stypendiami KGHM za wysokie wyniki w nauce. Wielu z nich jest zatrudnionych w miedziowej spółce, a wiedzę czerpią od wykładowców-praktyków.

– Polecam studiowanie tego kierunku innym studentom ze względu na kadrę, na sposób nauczania i na to, jaka jest tu atmosfera. Poza tym ta wiedza, przynajmniej w moim przypadku, bardzo mi się przyda w praktyce, bo na co dzień jestem pracownikiem Zakładów Górniczych Lubin – mówi Jakub Patykowski, jeden z wyróżnionych studentów II roku kierunku górnictwo i geologia.

Część studentów górnictwa i geologii na UJW pracuje w innych gałęziach przemysłu, wielu na zajęcia musi dojeżdżać wiele kilometrów. Jednym z takich studentów jest Albert Bodek z Żagania.

– Zaskoczyła mnie ta nagroda, ale dlatego cieszy ona tym bardziej. Na pewno jest jakimś podsumowaniem nauki, choć w moim przypadku było mi ciężej na nią zapracować, bo nie jestem już najmłodszym studentem i zmuszony jestem sporo dojeżdżać – mówi Albert Bodek z Żagania.

Dla Uczelni Jana Wyżykowskiego zawiązana w ubiegłym roku współpraca była strzałem w dziesiątkę Dla KGHM naturalnym rozwinięciem współpracy ze światem nauki.

– Od trzech lat prowadzimy projekt „Kompetentni w branży”, dedykowany szkołom średnim. Teraz przyszedł czas na współpracę na poziomie uczelni wyższych. Wybór padł na Uczelnię Jana Wyżykowskiego, bo z jednej strony zadecydowała bliskość położenia uczelni, ale także to, że wielu naszych pracowników tu studiuje lub wykłada – mówi Arleta Chorąży, dyrektor Departamentu Efektywności zawodowej Pracowników KGHM Polska Miedź SA.

Z kolei dr inż. Anna Wojciechowicz, dziekan wydziału zamiejscowego Uczelni Jana Wyżykowskiego w Lubinie zwraca uwagę, że większość kadry która kształci studentów, na co dzień pracuje w KGHM.

– Ma więc praktyczne doświadczenie w realizacji zadań, które później przekazuje studentom. Dzięki temu studenci mogą nabyć praktyczne umiejętności, tak ważne w momencie, kiedy kończą studia i rozpoczynają pracę – mówi dr inż. Anna Wojciechowicz, dziekan wydziału zamiejscowego Uczelni Jana Wyżykowskiego w Lubinie 

Dr Tadeusz Kierzyk, rektor Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach zapewnia, że dzięki tej współpracy UJW może kształcić studentów wedle oczekiwań ich aktualnego bądź przyszłego pracodawcy.

– Polskie uczelnie dosyć powszechnie współpracują z przedsiębiorcami, a tylko nieliczne korzystają z dobrodziejstwa studiów dualnych. Wspólne jest tu kształtowanie programów studiów, wspólnie ustalamy program praktyk, to także w pewnym zakresie wspólna odpowiedzialność za końcowe wykształcenie, kompetencje, wiedzę i umiejętności studenta – mówi dr Tadeusz Kierzyk, rektor Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach.