Stop wypalaniu traw!

0
242

Okres wiosenny to niestety czas niechlubnej tradycji wypalania traw. Niektórzy wciąż dają wiarę staremu przesądowi, że podpalenie nieużytku zwiększy żyzność gleby. Jest to mit już dawno obalony przez naukowców. Proceder ten nie tylko w znacznym stopniu niszczy przyrodę, ale jest również bardzo niebezpieczny m.in. z uwagi na brak kontroli nad błyskawicznie rozprzestrzeniającym się żywiołem.

Wzniecony pożar zagraża ludziom i ich dobytkowi, płoną lasy i giną zwierzęta. Każdy, kto zdecyduje się wypalić łąkę, przydrożny pas, nieużytek, naraża się także na odpowiedzialność karną.
W świetle obowiązujących przepisów wypalanie traw jest czynem bezprawnym, pociągającym za sobą odpowiedzialność karną. Niekontrolowany, podsycany wiatrem ogień może łatwo przenieść się na zabudowania czy tereny leśne, powodując duże straty. Ogień może być niebezpieczny także dla osób postronnych oraz tych, które go wzniecają. Bardzo często wypalane łąki znajdują się przy drogach. Wówczas dym może poważnie ograniczać widoczność kierowcom, co stwarza dodatkowe zagrożenie.
Ryzyko, jakie niesie ze sobą wypalanie traw, jest ogromne. Ogień jest żywiołem i nigdy nie możemy mieć pewności, że będziemy w stanie go opanować. Chwila nieuwagi, silniejszy podmuch wiatru czy ukształtowanie terenu mogą spowodować znacznie większy pożar. Wówczas ewentualne konsekwencje są naprawdę poważne. Brak wyobraźni niestety niejednokrotnie może doprowadzić do tragedii lub spowodować nieodwracalne w skutkach zmiany w środowisku naturalnym. Pamiętajmy, że wypalanie łąk, pastwisk oraz nieużytków jest zabronione. Grozi za to kara aresztu lub wysokiej grzywny.
Każdy ze sprawców pożaru musi liczyć się z karami. Zgodnie z art. 131 Ustawy o ochronie przyrody – za wypalanie łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych, trzcinowisk lub szuwarów grozi kara aresztu lub grzywny.
Jaworska policja apeluje więc o rozsądek! Zanim podpalisz, zastanów się czy nie narazisz życia swojego i innych. Wypalanie traw jest naprawdę niebezpieczne, a także niedozwolone!
źródło: KPP w Jaworze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię