W tym miesiącu autobusy elektryczne wyjadą na ulice Polkowic

0
41

Dziewięć zeroemisyjnych autobusów miejskich Yutong E10 jest już w Polsce. Pojazdy przechodzą procedurę dopuszczenia do ruchu. Po jej zakończeniu jeszcze w tym miesiącu autobusy rozpoczną obsługę pasażerów na ulicach gminy Polkowice.

 

Gmina Polkowice zakupiła autobusy za 18,8 mln zł, z czego tylko 4,5 mln zł przeznaczyła na ten cel ze swojego budżetu. Pozostałe 14,3 mln zł pokryją środki z dolnośląskiego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Umowa na zakup pojazdów została podpisana w połowie października 2020 r. Dzięki zakupowi dziewięciu elektrycznych autobusów Yutong Polkowice stały jednym z liderów zrównoważonego transportu miejskiego w Polsce. Już połowa floty samorządowego Zakładu Komunikacji Miejskiej ma napęd elektryczny.

– To ogromny krok w kierunku rozwoju elektromobilności w naszej gminie. Połowa naszego taboru będzie teraz zeroemisyjna, co w tym obszarze stawia nas w regionalnej, a może i ogólnopolskiej czołówce. Nowoczesna, bezpieczna i dostępna dla osób z niepełnosprawnościami komunikacja miejska, to także mniej samochodów na naszych ulicach i czystsze powietrze. Ale elektromobilność to tylko jeden z „zielonych” celów, jakie sobie wyznaczyliśmy. System roweru miejskiego, budowa ścieżek rowerowych, przyłączenie Polkowic do kolei, poprawa stanu istniejących parków i budowa parków kieszonkowych czy nowe nasadzenia drzew, których tylko w ubiegłym roku było ponad siedemset – to kierunek w którym nadal będziemy zmierzać – mówi Łukasz Puźniecki Burmistrz Polkowic.

Autobus Yutong E10 zamówiony przez gminę Polkowice posiada wiele zalet, takich jak wysoka niezawodność, niska awaryjność i niskie koszty eksploatacji. W Polkowicach będą operować pierwsze egzemplarze tego modelu w Polsce, ale na europejskim rynku znany jest on już od kilku lat. Elektrobusy Yutong E10 dla Polkowic wyposażone są w akumulatory o mocy 422 kWh i mogą osiągać zasięg ponad 300 km na jednym ładowaniu. Pojazd ma ponad 10 metrów długości, jest całkowicie niskopodłogowy, będzie zużywał 0,76 kWh energii na 1 km i pomieści 81 pasażerów.