Gmina wspiera polkowickich ratowników

0
39

Za kwotę prawie 450 tys. zł dotacji celowej z budżetu gminy polkowicki tabor ratowniczy wzbogaci się o nowy ambulans typu C. Jest to najbardziej zaawansowany rodzaj karetki. Został skonstruowany i wyposażony do transportu, zaawansowanego leczenia i monitorowania pacjentów.

Nową karetkę o najwyższym standardzie wyposażenia otrzyma od gminy Zespół Ratownictwa Medycznego w Polkowicach. Za kwotę prawie 450 tys. zł dotacji celowej z budżetu gminy tabor ratowniczy wzbogaci się o nowy ambulans typu C, czyli ruchomą jednostkę intensywnej opieki. Jest to najbardziej zaawansowany rodzaj karetki. Został skonstruowany i wyposażony do transportu, zaawansowanego leczenia i monitorowania pacjentów. Umowę w tej sprawie podpisali w ratuszu burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki oraz dyrektor Pogotowia Medycznego w Legnicy – Joanna Bronowicka.

– To ważne wydarzenie dla naszej lokalnej społeczności i namacalny dowód wdzięczności, jaką mieszkańcy Polkowic chcą okazać naszym ratownikom medycznym, czyli tym osobom, które właśnie teraz są na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem – mówi  Łukasz Puźniecki Burmistrz Polkowic.  – Inwestowanie w sprzęt medyczny to obecnie najlepszy sposób okazywania wdzięczności medykom. To też przekłada się na bardzo wysoką jakość opieki zdrowotnej, zwłaszcza w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia mieszkańców – dodaje włodarz miasta.

Z nowego ambulansu cieszy się również Joanna Bronowicka, dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Legnicy.

– Ta karetka jest bardzo ważna zwłaszcza w tym miejscu, bo na terenie powiatu polkowickiego nie ma szpitala, a karetki Zespołu Ratownictwa Medycznego w Polkowicach są bardzo obciążone, zwłaszcza w okresie pandemii. Pacjentów trzeba często odwozić do szpitali w Głogowie, Lubinie czy nawet w Legnicy. Jest tu karetka, którą mamy od 2016 roku, i u której na liczniku jest już ponad czterysta tysięcy kilometrów. To pokazuje, że eksploatacja taboru w tym miejscu jest bardzo duża – mówi Joanna Bronowicka, dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Legnicy.

Nowy samochód to jedno – zwracają uwagę medycy. Druga istotna sprawa to wyposażenie karetki, które w tym przypadku jest wysoce profesjonalne.

– Ambulans, który otrzymaliśmy, to taki mini szpital na kołach. To dobre miejsce pracy dla naszych zespołów, ale przede wszystkim zapewnienie optymalnego bezpieczeństwa mieszkańcom. Oczywiście, życzę wszystkim naszym zespołom i wszystkim pacjentom oraz mieszkańcom, żeby ten ambulans wyjeżdżał jak najmniej razy. Niestety, obecny okres pokazuje nam, że przekraczamy kolejne granice naszych możliwości, jeśli chodzi o liczbę wyjazdów – dodaje Joanna Bronowicka.

Karetka, choć formalnie będzie należała do legnickiego pogotowia, będzie jeździć po terenie powiatu polkowickiego, a to teren działania Zespołu Ratownictwa Medycznego w Polkowicach.

– Jesteśmy pod wielkim wrażeniem tego gestu. Burmistrz Łukasz Puźniecki obiecał nam dwa lata temu, że będzie nas wspierał i teraz dotrzymuje pan słowa. Bardzo za to dziękuję panu burmistrzowi, zarządowi gminy i wszystkim radnym – mówi Alicja Tramś kierująca polkowickim zespołem.

Nowy ambulans zastąpi czteroletnią, ale bardzo już wyeksploatowaną karetkę tej samej klasy. Obecnie na stanie Zespołu Ratownictwa Medycznego w Polkowicach znajdują się trzy dobokaretki. Dwie w standardzie podstawowym, z kierowcą i ratownikiem, i jedna dobokaretka w standardzie „S”, z lekarzem.

W uroczystości podpisania umowy wzięli także udział Ewa Kowalik, zastępca burmistrza Polkowic ds. społecznych oraz Marek Gorczyński, zastępca dyrektora  Pogotowia Ratunkowego w Legnicy ds. medycznych.