Pieniądze na nowy wóz strażacki

0
47

Pół miliona złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych pozyskała Gmina Polkowice na zakup wozu strażackiego dla OSP w Sobinie.

Pozyskane przez gminę środki to prawie 42 procent całej wartości nowego, ciężkiego wozu ratowniczo-gaśniczego wraz z wyposażeniem, oraz 100 procent kwoty, o jaką gmina wnioskowała do RFIL.

– Gratuluję kolejnych środków przekazanych Polkowicom w ramach rządowego wsparcia dla samorządów lokalnych. Tym razem są to środki na walkę ze skutkami COVID-19, które w tym konkretnym przypadku przełożą się na wzrost bezpieczeństwa w całym powiecie – mówi minister Krzysztof Kubów, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów.

Samochód będzie miał trzyosiowe podwozie, zbiornik na 5 tysięcy litrów wody i 6-osobową kabinę. Będzie wyposażony w sprzęt umożliwiający m. in. podjęcie działań gaśniczych, działań z zakresu ratownictwa technicznego oraz udzielania pierwszej pomocy. Pojawi się w Sobinie jeszcze w tym roku.

– Strażacy-ochotnicy powinni pracować na jak najlepszym, nowoczesnym sprzęcie. Często to oni pierwsi są na miejscu zdarzenia i od czasu ich reakcji nierzadko zależy życie ludzkie. Dlatego stale robimy wszystko, aby zapewnić im jak najlepszy sprzęt. Dziękuję, że w tym działaniu możemy liczyć na wsparcie z funduszy rządowych – mówi Łukasz Puźniecki Burmistrz Polkowic.

Ze względu na swoją trzyosiową konstrukcję o właściwościach terenowych, nowy wóz strażacki będzie można wykorzystywać także do prowadzenia działań ratowniczych na terenach zalesionych i nieużytkach.

– To kolejny wyraz troski o bezpieczeństwo mieszkańców a jednocześnie przykład dbałości budżet gminy. Pokazujemy, że środki zewnętrzne mogą w znacznym stopniu wesprzeć lokalne działania w zakresie inwestycji czy też właśnie bezpieczeństwa, odciążając gminną kasę. Jednocześnie wymieniamy najstarszy sprzęt ratowniczo-gaśniczy w gminie na nowy, i to w tej OSP, która według statystyk jest najbardziej obciążona wyjazdami na różnego rodzaju akcje – mówi Mariusz Zybaczyński, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Polkowicach.

Druhowie z OSP Sobin co roku wyjeżdżają do działań średnio 80 razy. Ze względu na swoją lokalizację na mapie gminy, jest także jednostką wspomagającą dla Państwowej Straży Pożarnej na terenie Polkowic, oraz najbliższą jednostką ratowniczą dla zakładów specjalnej strefy ekonomicznej (LSSE).

W szeregach OSP Sobin służy 27 ratowników, posiadających szerokie kwalifikacje i ogromny bagaż doświadczenia ratowniczego. Wśród nich są także ratownicy Państwowej Straży Pożarnej i ratownictwa górniczego. Nowy pojazd zastąpi wysłużony, 24-letni ciężki samochód ratowniczy Jelcz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię