Dzień Sołtysa w Gminie Polkowice

0
102

Sołtysi podsumowali miniony rok. Z okazji Dnia Sołtysa Burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki spotkał się z przedstawicielami sołectw.

Po raz drugi z rzędu Dzień Sołtysa świętowano skromniej niż kiedyś. Tradycyjne spotkanie burmistrza z przedstawicielami sołectw było okazją do podsumowania minionego roku i rozmowy o planach na rok bieżący. Samorząd sołecki, jako czwarty stopień samorządu terytorialnego, ma w Polsce swoje ważne miejsce. Szczególnie odpowiedzialną rolę pełnią w nim sołtysi i rady sołeckie.

– Ale rok ubiegły był też rokiem utworzenia „Solidarności”. Tę solidarność ludzką było bardzo wyraźnie widać w naszych sołectwach, zwłaszcza w tym najtrudniejszym okresie pandemii, w różnego rodzaju inicjatywach, od szycia maseczek po opiekę nad najstarszymi czy samotnymi mieszkańcami sołectw. Za to również bardzo serdecznie dziękuję – mówi Łukasz Puźniecki Burmistrz Polkowic.

O swojej codziennych obowiązkach mówili także sami sołtysi, którym przypadło wykonywać swoje obowiązki w trudnych warunkach pandemii.

– Wśród spraw, które najczęściej przychodzi mi rozwiązywać, są te dotyczące zbiornika osadowego. Ale mieszkańcy przychodzą także z mnóstwem innych problemów, bo pierwszą osobą, do której zawsze się zwracają, jest sołtys. I choć to praca niemal 24 godziny na dobę, to zawsze staram się pomagać drugiej osobie – zapewnia Grzegorz Niciński, sołtys Tarnówka.

Podkreślano także, że bliskość z mieszkańcami i troska o ich sprawy wymagają od sołtysów czegoś więcej, niż tylko poświęcenia im czasu.

– Sołtys to ważna rola, ale także wielka odpowiedzialność. Dlatego wszyscy staramy się zawsze stawać na wysokości zadania, choć mam wrażenie, że co miesiąc tych zadań przybywa, coraz ważniejszych i coraz trudniejszych. Wszystkim i staramy się sprostać – mówi Ewelina Turkiewicz, sołtys Sobina.

– Czas pandemii to okres wzmożonej pracy. Telefon cały czas się urywa, spraw jest bardzo wiele, a nie ma spotkań w dużych gronach. Reakcją sołtysa jest wyjazd do osoby zgłaszającej problem. Ale tak jest bezpieczniej, dlatego robię to chętnie, z troski o innych – mówi Dorota Szubała, sołtys Moskorzyna.

Spotkanie z okazji Dnia Sołtysa było także okazją do złożenia życzeń i podziękowań za całoroczną pracę wykonywaną na rzecz tego ważnego szczebla samorządu terytorialnego. Na ręce przedstawicieli sołectw oraz wydziału ochrony środowiska i obszarów wiejskich złożył je burmistrz Polkowic.

– Życzę państwu przede wszystkim tego, aby pandemia jak najszybciej się skończyła, abyśmy mogli wrócić do normalności. Życzę także zdrowia, sił, podejmowania kolejnych wyzwań i dalszej dobrej współpracy, bo sołectwa to niezbędne ogniwo do tego, aby gmina Polkowice funkcjonowała we właściwy sposób. Przy okazji składam także podziękowania dla wydziału ochrony środowiska i obszarów wiejskich, za jego pomoc i wsparcie we wspólnych działaniach na rzecz naszych sołectw – mówi burmistrz Łukasz Puźniecki.