W hołdzie “Żołnierzom Wyklętym”

0
344

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca władze Jawora i powiatu upamiętniły Polaków z podziemia niepodległościowego. Tegoroczne obchody odbyły się w reżimie sanitarnym.

W południe burmistrz miasta Jawora Emilian Bera wraz z delegacjami z biura Marszałek Elżbiety Witek, ze starostą jaworskim Anetą Kucharzyk, pocztami sztandarowymi ze szkół jaworskich oraz przedstawicielami środowisk społeczno-kulturalnych złożyli symboliczne wiązanki pod tablicą „Pamięci Ofiar Hitlerowskich Niemiec i Żołnierzy Wyklętych, którzy za wolną Polskę cierpieli i ginęli z rąk stalinowskich oprawców w więzieniu na Zamku Piastowskim”.

W okresie stalinowskim, do 1954 roku w jaworskim więzieniu przetrzymywano i torturowano więźniów z różnych zakątków kraju. Symbolem walki z reżimem stała się konspiracyjna działalność straconych tu w 1946 roku, wywodzących się z szeregów Armii Krajowej Jana Kruka i Czesława Waranki.

Dziś wspominamy tych, którzy mieli zostać zapomniani. Ich imiona, czyny, postawę umiłowania Ojczyzny miały zostać wymazane z pamięci. Na obecnym pokoleniu Polaków, a zwłaszcza na młodych spoczywa obowiązek pamięci o odwadze niezłomnych bohaterów. Bez ich wiary i wierności Ojczyźnie nie moglibyśmy dzisiaj cieszyć się wolnością.

Podczas uroczystości można było wysłuchać okolicznościowego wystąpienia. Ponadto z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum Regionalne w Jaworze przygotowało internetowe seminarium z udziałem historyków.

fot. UM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię