Nie(oczekiwana) zmiana miejsc?

0
3845
Zmiana warty na stanowisku komendanta powiatowego. Fot KPP Jawor

Karuzela na stanowisku komendanta policji. W ciągu miesiąca Jawor ma trzeciego komendanta powiatowego policji.

Na początku stycznia na emeryturę po 30 latach służby odszedł komendant powiatowy inspektor Andrzej Błaszczak. Jego następcą został podinspektor Adam Jacek Pilch. Pracował na stanowiskach kierowniczych w Jaworze, Bolkowie i Świdnicy. Stanowisko komendanta powiatowego, Pilchowi powierzył komendant wojewódzki Dariusz Wesołowski. Było to 12 stycznia.

Nowy komendant otrzymał we władanie jednostkę w Jaworze uznawaną w Garnizonie Dolnośląskim za jedną z najlepszych w województwie. – Będę kontynuował ten kierunek pracy jednostki pod względem bezpieczeństwa mieszkańców – mówił tuż po powołaniu. Od razu zabrał się do pracy. Odwiedził lokalne samorządy zapoznając się z ich burmistrzami i wójtami i rozmawiając o bieżących sprawach mających wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców. Podinspektor Pilch to szanowany policjant z bardzo dużym doświadczeniem. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, cieszący się szacunkiem i poważaniem nie tylko wśród mundurowych.

Tymczasem 28 stycznia na stronach policji pojawiła się zaskakująca informacja, że w Jaworze jest kolejny …nowy komendant. Pilch po dwóch tygodniach został odwołany. W jego miejsce komendant wojewódzki Dariusz Wesołowski, ten sam co dwa tygodnie wcześniej mianował Pilcha, ulokował policjanta, który przez minione trzy lata był zastępcą w Jaworze.

Niewątpliwie komendant wojewódzki ma prawo dobierać sobie współpracowników. Jednak cała sprawa jest bardziej niż dziwna. Czekamy na wytłumaczenie się komendanta wojewódzkiego. Opinia publiczna powinna dowiedzieć się dlaczego powstało zamieszanie z obsadzaniem stanowisk w Jaworze.

Charakterystyka komendantów

Adam Jacek Pilch, podinspektor. Fot: KPP Jawor.

podinspektor Adam Jacek Pilch – służbę w policji rozpoczął w Jaworze i do Jawora wrócił. Dotychczasowy zastępca komendanta powiatowego w Świdnicy Adam Jacek Pilch jest od dziś (wtorek, 12 stycznia) nowym komendantem powiatowym policji w Jaworze. Zastąpił na tym stanowisku Andrzeja Błaszczaka, który wczoraj przeszedł na emeryturę.

Podinsp. Adam Jacek Pilch rozpoczął służbę w Policji w 1991 roku jako aplikant Plutonu Pogotowia Policyjnego Patrolowania i Konwojowania Komendy Rejonowej Policji w Jaworze. W roku 1996 zdobywał wiedzę i doświadczenie w służbie, jako funkcjonariusz Referatu Ruchu Drogowego, a od 1997 r. jako dzielnicowy. W 1998 r. podinsp. Adam Jacek Pilch został policjantem Plutonu Patrolowo – Interwencyjnego jaworskiej komendy, a od roku 2000 pełnił funkcję dowódcy tej komórki. Efektem wytężonej i rzetelnej pracy, związanej z jednoczesnym podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, był awans i objęcie stanowiska kierownika Sekcji ds. Szkolenia i Doskonalenia Zawodowego Wydziału Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Za wzorową realizację obowiązków służbowych i postawę w służbie był wielokrotnie wyróżniany i odznaczany m.in.: brązową odznaką Zasłużony Policjant, brązowym medalem za „Długoletnią Służbę”, medalem „Gloria Intrepidis Et Animi Promptis”, Krzyżem Niepodległości kl. II „za zasługi patriotycznej działalność dla NSZZ Policjantów” oraz złotym medalem „za zasługi dla Ligi Obrony Kraju”. Praktycznie od początku swojej służby w Policji podinsp. Adam Jacek Pilch aktywnie działa na rzecz Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów kreując w ten sposób pozytywny wizerunek naszej formacji, zarówno w środowisku policyjnym, jak i społeczności lokalnej.

Nagrodą i uznaniem za posiadaną wiedzę i kilkunastoletnie doświadczenie na stanowisku kierowniczym, było objęcie w 2014 r. stanowiska Komendanta Komisariatu Policji w Bolkowie, w 2016 r. Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Świdnicy, a obecnie Komendanta Powiatowego Policji w Jaworze. (przyp.red. – 27 stycznia został odwołany)

Artur Bujak, młodszy inspektor. Fot. KPP Jawor

Młodszy inspektor Artur Bujak – pełni służbę w Policji od 1994 r. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, którą ukończył w 1998 r. W roku 2002 uzyskał tytuł magistra prawa na Uniwersytecie Wrocławskim.

Od początku młodszy inspektor Artur Bujak związany był z pionem kryminalnym jaworskiej komendy pełniąc służbę na stanowisku Specjalisty Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego. W 2004 r. został Naczelnikiem Wydziału Kryminalnego, natomiast od 2017 r. pełnił funkcję na stanowisku Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Jaworze. (27 stycznia został powołany na komendanta – przyp. red.)