Polkowice liderem projektu. Specjalistyczne testy dostępne w polkowickiej przychodni

0
64

Polkowiczanie – jako pierwsi na Dolnym Śląsku spoza Wrocławia – mają dostęp do specjalnych testów, które pomogą wykluczyć raka jelita grubego. To badanie pozwoli też na wstępną diagnozę bez konieczności wykonania kolonoskopii. Co ważne – badanie przesiewowe można wykonać na miejscu w polkowickiej przychodni. W pierwszym etapie w ramach nawiązanej współpracy DCO przekazało do PCUZ 100 testów.

Deklarację o przystąpieniu do koalicji samorządowej na rzecz profilaktyki raka jelita grubego podpisał burmistrz Polkowic oraz wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

– Jestem dumny, że gmina Polkowice, jako pierwszy samorząd, włączyła się w program badań przesiewowych w kierunku wykrywania raka jelita grubego. To wyjątkowy program profilaktyczny, bo realizowany wspólnie z województwem dolnośląskim. Bardzo się cieszę, że mieszkańcy zostaną objęci tą opieką – mówi Łukasz Puźniecki Burmistrz Polkowic.

– Możliwość przeprowadzenia tego badania na miejscu daje mieszkańcom większy dostęp do profilaktyki chorób nowotworowych jelita grubego – mówi Paweł Gambal, prezes polkowickiej przychodni. – Na pewno oznacza to większy komfort dla mieszkańców przy rozpoznaniu tej choroby, bo wystarczy tylko przynieść próbkę, a my zajmujemy się całą resztą. I na pewno będzie to z korzyścią dla zdrowia polkowiczan, bo profilaktyka daje większe szanse na wyleczenie – dodaje prezes polkowickiej przychodni.

Dzięki zawartemu porozumieniu Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych współpracuje w tym zakresie z Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu. W pierwszym etapie w ramach nawiązanej współpracy DCO przekazało do PCUZ 100 testów.

– Badania są bezbolesne i bezpieczne i na pewno z korzyścią dla zdrowia mieszkańców. Dostępne dla grupy wiekowej 50-65 lat – mówi Paweł Gambal prezes polkowickiej przychodni. – Po próbkę należy się zgłosić do laboratorium w przychodni, a wcześniej jeszcze wypełnić krótką ankietę. Po wykonaniu badania w domu, próbkę należy spakować do woreczka i na koniec odnieść do laboratorium. W wersji pesymistycznej wynik otrzymamy do siedmiu dni – dodaje Paweł Gambal.

Dostępność testów w Polkowicach jest możliwa dzięki współpracy, jaką gmina nawiązała z władzami województwa dolnośląskiego.

– Do tej pory ten pilotaż prowadziliśmy w granicach miasta Wrocławia, w oparciu o cztery wojewódzkie placówki, ale Wrocław to nie wszystko. Region jest znacznie szerszy w związku z tym, w Polkowicach rozpoczynamy taką koalicję samorządowców na rzecz profilaktyki raka jelita grubego – mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek dolnośląski za sprawą, którego Polkowice przyłączyły się do programu jako pierwszy samorząd spoza Wrocławia. – Dzięki przychylności władz gminy Polkowice rozszerzamy ten pilotaż o kolejne miasta i gminy i mam nadzieję, że mapa tych miejsc będzie się poszerzała. Zaczynamy od Polkowic – deklaruje wicemarszałek.

– Jako lider projektu wypracujemy dobre praktyki, które będą stosowane również w innych miejscowościach. Mamy zapewnienie marszałka Marcina Krzyżanowskiego, że jeśli projekt będzie się cieszył zainteresowaniem, będziemy mogli dokładać partie próbek do badań dla mieszkańców. Jeżeli chodzi o zdrowie polkowiczan jest ono dla mnie najważniejsze – mówi Łukasz Puźniecki Burmistrz Polkowic.

Deklarację o współpracy wicemarszałek dolnośląski i burmistrz Polkowic podpisali w towarzystwie zastępcy dyrektora medycznego DCO we Wrocławiu, Ireneusza Pawlaka, radnego sejmiku wojewódzkiego, Piotra Karwana oraz zastępców burmistrza Polkowic: Ewy Kowalik i Wojciecha Marciniaka, przewodniczącego Rady Miejskiej w Polkowicach, Romana Rozmysłowskiego, jak i Pawła Gambala prezesa polkowickiej przychodni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię