Polkowice będą miały pomnik Marszałka Piłsudskiego

0
319

Pod pomnikiem Józefa w Piłsudskiego w Polkowicach zakopano dziś kapsułę czasu. Metalowa tuba zawiera m. in. list do przyszłych pokoleń, kilka egzemplarzy Gazety Polkowickiej, oraz… maseczkę chirurgiczną. Napis na kapsule nakazuje, aby jej otwarcie nastąpiło nie wcześniej niż za 50 lat.

Pomysł umieszczenia pod pomnikiem Marszałka kapsuły czasu zrodził się wraz z planami budowy monumentu. Termin wybrano tak, aby zgrywał się z postępem prac inwestycyjnych. Dziś właśnie ekipa budowlana kończyła układanie wokół pomnika nawierzchni. To właśnie pod nią szczelnie zamknięty pojemnik zdeponowali wspólnie Roman Rozmysłowski – przewodniczący Rady Miejskiej w Polkowicach, Łukasz Puźniecki – burmistrz Polkowic, Katarzyna Gryś – skarbnik Gminy Polkowice, Wojciech Marciniak – zastępca burmistrza ds. gospodarczych, Jan Zarzycki – skarbnik Komitetu Społecznego Budowy Pomnika oraz Roman Tomczak – historyk i regionalista, rzecznik prasowy polkowickiego magistratu.
– Kapsuła czasu to wiadomość wysłana do przyszłości – mówi Roman Tomczak. – Jest jak machina czasu, która pozwoli kolejnym pokoleniom polkowiczan dosłownie dotknąć kawałka przeszłości. To marzenie każdego historyka – zaznacza.
Istotę dzisiejszego wydarzenia podkreślał także burmistrz Polkowic. Łukasz Puźniecki zwracał uwagę, że kapsuła i pomnik Marszałka będą przypominały nie tylko o 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także o 40-leciu powstania „Solidarności” oraz 30-leciu samorządu terytorialnego.
– Nie byłoby „Solidarności” bez niepodległej Polski odrodzonej w 1918 roku, stąd także ważne jest łączenie i podkreślanie tego typu wydarzeń – powiedział burmistrz Polkowic.
Natomiast Roman Rozmysłowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Polkowicach, szef Komitetu Społecznego Budowy Pomnika Józefa Piłsudskiego, zwrócił uwagę, że kapsuła czasu to znakomite narzędzie do przekazywania przyszłym pokoleniom informacji o naszej współczesności.
– Dlatego wspólnie z członkami komitetu społecznego i z panem burmistrzem uznaliśmy, że nie wystarczy jedynie akt erekcyjny. Że jest tu potrzeba mocniejszego zaakcentowania idei pomnika oraz czasów, w których żyjemy – powiedział przewodniczący Rozmysłowski.
W preambule listu do przyszłych pokoleń, włożonym do kapsuły czasu i podpisanym przez uczestników uroczystości, czytamy m. in., że pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego jest wotum wdzięczności za zwycięstwo nad bolszewikami w sierpniu 1920 r.
W liście jest także informacja, że datę odsłonięcia pomnika przesunięto z powodu pandemii koronawirusa. Stąd we wnętrzu kapsuły znalazła się maseczka chirurgiczna.
Oprócz niej i listu do potomnych zdeponowano tam trzy ostatnie numery Gazety Polkowickiej, monety będące aktualnie w obiegu, banknot okolicznościowy „Bitwa Warszawska”, koperty i znaczki okolicznościowe „Bitwa Warszawska”, kilka upominków z logo Polkowic „Serce Zagłębia Miedziowego” oraz fotografię uczestników dzisiejszego wydarzenia.
Całość została hermetycznie zamknięta w stalowym, odpornym na korozję pojemniku, który dodatkowo zawinięto w folię. Kapsuła spoczęła w plastikowo-betonowym bunkrze, odpornym na wilgoć oraz ruchy ziemi, co na terenie górniczym jest szczególnie istotne.
Pomnik pierwszego marszałka Polski znajduje się przy zbiegu ulic Targowej i Browarnej. Jego uroczyste odsłonięcie zaplanowano w sobotę, 19 września.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię