Narodowe Czytanie w Polkowicach

0
117

W Galerii „Rynek 26” kilkadziesiąt osób na zmianę wcielało się w role bohaterów „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Dzieło polskiego wieszcza narodowego czytane było publicznie w całej Polsce w ramach akcji Narodowe Czytanie.

W Galerii „Rynek 26” Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna oraz Centrum Kultury wspólnie zorganizowały Narodowe Czytanie.  Rozpoczęło się ono od wyświetlenia filmu nagranego przez uczniów Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Jędrzychowie. Młodzi lektorzy wprowadzili słuchaczy w pierwsze strofy dramatu Słowackiego. Po uczniach przyszła kolej na pierwszą grupę czytających na żywo. Wśród nich byli. m. in. burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki wraz z Ewą Kowalik – z-cą burmistrza ds. społecznych, oraz pracownicy biblioteki.

– Bardzo dziękuję organizatorom za tak wspaniałe przygotowanie tego wydarzenia. Dziękuję, że mogłem wziąć w nim udział. Ten rodzaj promowania naszej narodowej literatury to znakomity sposób na przypomnienie, jak wielki skarb każdy z nas ma w zasięgu ręki – na półce w swoim domu albo w bibliotece. I że powinniśmy do tego skarbu sięgać znacznie częściej – mówił Łukasz Puźniecki burmistrz Polkowic, który wcielał się w rolę Kirkora.

Z kolei Ewa Kowalik, z-ca burmistrza Polkowic ds. społecznych, zwraca uwagę na inny ważny aspekt literatury pisanej przez naszych wieszczów.

– Mimo, że „Balladyna” była pisana prawie dwieście lat temu i jej język jest dziś trochę archaiczny, to tematyka tego utworu i zawarte w nim ludzkie emocje są nadal bardzo aktualne. I na tym polega, moim zdaniem, siła tej literatury –mówi Ewa Kowalik zastępca burmistrza, czytająca kwestie Balladyny.

Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna propagująca  literaturę narodową, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. Została zapoczątkowana w 2012 r., z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce, opisany w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza, ostatni zajazd na Litwie. Do tej pory odbyło się już siedemnaście edycji tej akcji. Wśród czytanych lektur były m. in. dzieła Aleksandra hrabiego Fredry, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Elizy Orzeszkowej czy Stefana Żeromskiego.