UJW i KGHM podpisali umowę dot. kształcenia na kierunku górnictwo i geologia

0
217

W siedzibie KGHM „Polska Miedź” SA została podpisana umowa pomiędzy miedziową spółką a Uczelnią Jana Wyżykowskiego w Polkowicach. Przewiduje ona rozpoczęcie na polkowickiej uczelni kształcenia dualnego na kierunku Górnictwo i geologia. KGHM każdego roku na ten kierunek przekaże ok. 400 tys. zł. Studenci natomiast będą mogli liczyć na wiele korzyści.

 

Umowa podpisana pomiędzy Uczelnia Jana Wyrzykowskiego a spółką KGHM dot. dualnego kształcenia jest korzystna dla uczelni i jej studentów. Uczelnia z KGHM na kierunek Górnictwo i geologia otrzyma każdego roku dotację w kwocie ok. 400 tys. zł. Słuchacze takich specjalności jak: technika eksploatacji złóż, maszyny i urządzenia górnicze czy poszukiwanie i rozpoznawanie złóż, będą mieli możliwość odbywania staży oraz praktyk zawodowych w zakładach należących do KGHM. Spółka zapewni im także pełne wsparcie w prowadzeniu badań czy opracowywaniu tematów przy realizacji prac dyplomowych. Przyszli inżynierowie po zakończeniu nauki otrzymają nie tylko dyplom, lecz także wpis w swoim CV, który zyska na dodatkowej wartości dzięki certyfikatowi KGHM. Porozumienie przewiduje także realizowanie programów stypendialnych dla najlepszych studentów i absolwentów UJW, jako inwestycję na rzecz tworzenia zaplecza kompetentnej kadry przyszłych pracowników KGHM.

– Dzięki temu porozumieniu absolwent Uczelni Jana Wyżykowskiego będzie dysponował nie tylko wiedzę teoretyczną, ale co bardzo istotne również doświadczeniem praktycznym, zdobywanym w KGHM – powiedział Łukasz Puźniecki.

Umowa przewiduje rozpoczęcie na polkowickiej uczelni kształcenia dualnego. Polega ono na ścisłej, partnerskiej współpracy uczelni z przedsiębiorstwem. Na studiach przekazywana będzie wiedza teoretyczna, a KGHM zajmie się kształceniem praktycznym.

– Razem z KGHM wprowadzamy nowoczesny system nauczania – mówi dr Tadeusz Kierzyk, rektor Uczelni Jana Wyżykowskiego. – Studia dualne łączą tradycyjne studia akademickie i praktyki zawodowe w przedsiębiorstwie z którym współpracuje uczelnia. Program studiów jest ustalany razem przez obie strony. Wykładowcy to większości doświadczeni praktycy, wieloletni współpracownicy miedziowej spółki. To gwarantuje studentom zdobycie nie tylko wiedzy teoretycznej, ale także umiejętności wykorzystania tej wiedzy w praktyce – podkreśla dr Tadeusz Kierzyk.

Z zacieśnienia współpracy pomiędzy KGHM i UJW zadowolony jest także Radosław Stach, wiceprezes zarządu KGHM ds. produkcji, sygnatariusz podpisania umowy.

– Ta współpraca pomiędzy naszymi podmiotami była już wcześniej. Wielu naszych pracowników kończy kierunek górnictwo i geologia. Idąc krok naprzód chcieliśmy zawęzić tę współpracę podpisując stosowna umowę, polegającą m. in. na tym, aby współfinansować studia oraz brać czynny udział w budowaniu programów na niektórych kierunkach – powiedział prezes Radosław Stach. – Myślę, że kiedy nasi doświadczeni pracownicy będą mogli udzielać się w Uczelni Jana Wyżykowskiego, przyniesie to obopólne korzyści – dodał.

Obecnie co roku kierunek Górnictwo i geologia na Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach wybiera ponad 60 studentów. Zdaniem rektora polkowickiej uczelni to dobry wynik, tym bardziej, że utrzymuje się on od kilku lat na tym samym poziomie. Wszystko jednak wskazuje na to, że po podpisaniu porozumienia z KGHM atrakcyjność tego kierunku na polkowickiej uczelni wzrośnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię