Radiowozy wyposażone w rzutki ratownicze

0
443

Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu przekazała jaworskim policjantom dodatkowe rzutki ratownicze. Nowy sprzęt znacznie wpłynie na podniesienie poziomu bezpieczeństwa na akwenach wodnych jaworskiego powiatu. Dzięki niemu policjanci będą mogli szybciej i skuteczniej pomagać osobom potrzebującym pomocy podczas wypoczynku w wodzie.

Praktycznie wszystkie jaworskie radiowozy policyjne zostały wyposażone już w rzutki ratownicze. Zostały one przekazane przez Komendę Wojewódzką Policji we Wrocławiu. Rzutki trafiły już do radiowozów pełniących służbę na terenie powiatu jaworskiego, przyczyniając się jednocześnie do podniesienia poziomu bezpieczeństwa na akwenach wodnych. Dzięki rzutkom policjanci będą mogli szybciej i skuteczniej pomagać osobom potrzebującym pomocy podczas wypoczynku w wodzie.
Rzutka  ratownicza rękawowa o  długości liny 25 m służy do ręcznego wyrzucania z brzegu w kierunku osoby tonącej. Otrzymane rzutki przystosowane są do pracy na wszystkich typach wody w zakresie temperatur od 5°C do +40°C. Rzutka posiada odpowiednie zaczepy służące do zamocowania w dogodnym miejscu w radiowozie, a także do uchwycenia linki czy pokrowca ręką pozwalając na opasanie siebie albo tonącego i wykonanie zamocowania. Skuteczny zasięg rzutu wynosi około 20 m. Rzutka i linka są niezatapialne.
Jaworscy policjanci przypominają by wypoczynek nad wodą był bezpieczny należy przestrzegać kilka podstawowych zasad oraz kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem:

– w żadnym wypadku nie należy kąpać się w miejscach zabronionych.
– należy korzystać z kąpielisk strzeżonych oraz pod nadzorem ratownika.
– korzystając ze sprzętu wodnego pamiętajmy by był sprawny i posiadał atest.
– pamiętajmy by dzieci korzystały z kąpielisk wodnych tylko pod nadzorem osób dorosłych.
– nie należy nadużywać alkoholu podczas wypoczynku nad wodą a po jego spożyciu nie kąpać się i nie korzystać ze sprzętu wodnego, gdyż zaburza on ocenę własnych możliwości.
– nie wolno skakać na “główkę” do wody o niezbadanym dnie – taki skok może zakończyć się kalectwem.

źródło: KPP Jawor

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię