Ostatni etap testu wiedzy o muzeum

0
764

Konkurs „Od Rogatki do Muzeum Karkonoskiego wkrótce zostanie rozstrzygnięty. Muzeum w Bolkowie, oddział Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, ogłosiło odpowiedzi na jego szósty etap oraz pytania ostatniego, siódmego tygodnia sprawdzianu.

Odpowiedzi z pytania szóstego tygodnia konkursu nie były skomplikowane. Dotyczyły bowiem znów historii, i to nieodległej, współczesnej nam, bolkowskiej fortecy.

 – Na wszystkie pytania prawidłowo odpowiedziały trzy osoby, a najszybsza okazała się ponownie Emma z Gaju – poinformował kierownik muzeum Adam Łaciuk za pośrednictwem muzealnego fanpage na FB, gdzie konkurs się odbywa. Oto te pytania i odpowiedzi na nie:

  1. Kiedy Adam Łaciuk został kierownikiem Muzeum Zamku Bolków?(1994 r.);
  2. Czyim odziałem i jak się nazywało Muzeum do 1976 roku?( Muzeum Śląskie, odział Muzeum Narodowego we Wrocławiu);
  3. W którym roku odbył się pierwszy turniej rycerski w czasach nowożytnych? (1995 r.);
  4. Od kiedy odbywa się na Zamku festiwal Castle Party? (1997 r.);
  5. W 1994 zostały prowadzone są prace zabezpieczająco-konstrukcyjne dofinansowywane z wielu źródeł, obejmujące m.in. doprowadzenie gazu, wody, wykonanie centralnego ogrzewania w Domu Niewiast oraz jego remont, prace zabezpieczające Dom Gotycki i mury Zamku . Z czyich środków pochodzą fundusze? (Fundacja Współpracy Polsko Niemieckiej);
  6. Wymień 3 nazwiska artystów, których prace były prezentowane na wystawach czasowych w ciągu ostatnich 5 lat? ( m.in. Agata Palczak, Artur Sudak, Katarzyna Doszczak-Fuławka, Krzysztof Polaczenko);
  7. Wymień przynajmniej 3 tytuły filmów kręconych na Zamku Bolków? („Wiedźmin” film i serial, „Tajemnica Twierdzy Szyfrów”, „Odlotowe Wakacie”);
  8. Jaki znany zespół kręcił teledysk na Zamku Bolków? (Vader);
  9. W ciągu ostatnich lat odbywało się wiele imprez na Zamku w tym festiwal podróżniczy, jak się nazywał (Festiwal Podróżników Trzy Żywioły)?;
  10. W tym roku Bractwo Rycerskie Zamku Bolków obchodzi okrągłą rocznicę swojego powstania, którą? (25 rocznica).

Muzeum Zamek Bolków ogłosiło także kolejne pytania konkursowe. – Ostatni konkurs, a pytania dotyczą jeszcze jednej części Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze – Skansenu Historii i Militariów, który mieści się w Jeleniej Górze przy ulicy Sudeckiej, w dawnej jednostce wojskowej.

Pytanie 1

Jedna z armat przeciwlotniczych – kal. 37 mm, wz. 1939, na podstawie morskiej, po zakończeniu II wojny światowej używana była m.in. na tzw. dozorowcach pogranicza (np. DP-53). W jakim charakterze służyły te okręty zanim przejęła je Polska Marynarka Wojenna?

Pytanie 2

Gdzie prezentowane były eksponaty broni ciężkiej zanim przeniesiono je w 1985 roku na plac przy obecnej ul. Sudeckiej w Jeleniej Górze?

Pytanie 3

Gdzie wyprodukowany został stojący na wystawie czołg T-34?

Pytanie 4

Czołg T-34 z armatą kal. 85 mm eksponowany na wystawie broni ciężkiej Muzeum Historii i Militariów w Jeleniej Górze, w przeciwieństwie do wielu innych czołgów tego typu w zbiorach polskich muzeów, brał udział w walkach przeciwko III Rzeszy w czasie II wojny światowej. Po czy możemy to rozpoznać?

Pytanie 5

Kiedy, w jakich okolicznościach i z jakiego kraju trafił do Polski prezentowany na wystawie kołowy transporter opancerzony BTR-152?

Pytanie 6

Większość z eksponowanych w Muzeum zabytków artylerii działa na zasadzie odrzutu. Jeden z nich w fundamentalny sposób różni się od pozostałych. O które działo chodzi?

Pytanie 7

Kiedy swoją wojskową służbę zakończył pokazywany na wystawie śmigłowiec Mi-2RL?

Pytanie 8

Która z prezentowanych na wystawie stacji radiolokacyjnych ma największy zasięg wykrywania w odległości oraz ile kilometrów on wynosi?

Pytanie 9

Która ze stacji radiolokacyjnych przeznaczona była do zwalczania celów niskolecących?

Pytanie 10

W Muzeum prezentowane są różne przykłady artylerii przeciwlotniczej z okresu II wojny światowej i z okresu powojennego. Który z nich charakteryzuje się największą donośnością pionową i ile ona wynosi?

Termin nadsyłania odpowiedzi minął 7 lipca br.

fot.: W nawiązaniu do zrealizowanych na bolkowskim zamku filmów: niektórzy bolkowscy statyści „Wiedźmina” oraz ekipa z reżyserem Markiem Brodzkim oraz samym Wiedźminem czyli Michałem Żebrowskim. Archiwum prywatne Małgorzaty Tokarskiej – Mazur

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię