Więcej sprzętu dla uczniów i nauczycieli w ramach zdalnej edukacji

0
263

Rząd przeznacza 367 mln zł na dofinansowanie zakupu laptopów, tabletów, oprogramowania i mobilnego internetu dla uczniów i nauczycieli. Poinformował o tym minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski podczas konferencji 11 maja.

Dotychczas rząd przekazał 187 mln zł w ramach programu „Zdalna szkoła”. Środki trafiły do gmin i powiatów w całej Polsce. Kwoty dofinansowania wynosiły od 35 do 100 tys. zł. To równowartość 125 tys. tabletów lub ponad 50 tys. laptopów. Wsparciem objęto ponad połowę wszystkich szkół w Polsce.

Nabór do programu ruszył 1 kwietnia. Samorządowcy otrzymali środki na zakup sprzętu w ramach prostej i szybkiej procedury. 98 proc. samorządów złożyło już wnioski o dofinansowanie. Wszystkie zostały rozpatrzone pozytywnie.

– W ramach programu Zdalna szkoła podpisano już z samorządami ponad 2 tys. umów – podkreślił minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Wsparciem objęto ponad 12,8 tys. szkół oraz 31 tys. nauczycieli i 205 tys. uczniów – wyjaśnił minister.

– Kształcenie na odległość to ogromny wysiłek dla nauczycieli, za który chcę podziękować – powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. – To wymaga nowej wiedzy i wyjścia poza standardowe przygotowanie do lekcji – dodał. 

Od 15 maja ruszy nabór wniosków w ramach programu „Zdalna szkoła+” – do wydania będzie kolejne 180 mln zł. Środki trafią do gmin w całej Polsce. Kwoty dofinansowania wyniosą od 35 do 165 tys. zł. To równowartość 120 tys. tabletów lub 51 tys. laptopów.

– Zależy nam, aby gminy w pierwszej kolejności przekazywały sprzęt dla rodzin wielodzietnych oraz  uczniów niepełnosprawnych. Samorządowcy otrzymają środki w ramach prostej i szybkiej procedury. Złożenie wniosku o dofinansowanie będzie gwarancją wypłaty. Z zakupem sprzętu nie będzie trzeba czekać na podpisanie umowy i przelew. Będziemy finansować zakupy poczynione od 16 marca 2020 r. – informuje ministerstwo.

Wnioski należy składać do Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Sprzęt kupuje gmina i wypożycza go uczniom lub nauczycielom, którzy najbardziej go potrzebują. Kiedy lekcje wrócą do szkół, sprzęt też tam trafi – będzie mógł być wykorzystywany przez wszystkich uczniów.

– Nie będziemy gminom nic narzucać, w tym parametrów sprzętu. Za uzyskane środki będą mogły kupić nie tylko sprzęt, ale też oprogramowanie i ubezpieczenie, a w razie potrzeby – także mobilny dostęp do internetu lub np. akcesoria – czytamy na stronie KPRM.

Program jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

źródło i fot: KPRM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię