Przetarg na elektryczne autobusy

0
215

Przetarg na dziewięć autobusów elektrycznych, na których zakup gmina pozyskała ponad 14 mln zł, został rozstrzygnięty. Najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum firm: Busnex Poland oraz Yutong. Będą to pierwsze autobusy elektryczne tego typu w Polsce. Nowe pojazdy komunikacji miejskiej wyjadą na ulice Polkowic w lutym przyszłego roku.

O wyborze oferty zdecydowały cztery kryteria. Najwyżej punktowane było kryterium cenowe. Duże znaczenie miało również zużycie energii oraz kryteria techniczne. Cena, którą zaproponowało konsorcjum to niespełna 19 mln zł. W zwycięskiej ofercie znalazło się m.in. pięć lat gwarancji na trwałość baterii trakcyjnych oraz zużycie energii na poziomie średnio 0,76 kWh/km – informuje Jan Wojtowicz, pełnomocnik ds. górnictwa i komunikacji UG Polkowice.

Wybrany w przetargu producent zobowiązany jest dostarczyć autobusy do 24 lutego przyszłego roku. Przy czym trafią one do Polkowic w trzech transzach, po trzy autobusy.

Obecnie, elektryczne autobusy Yutong są sprzedawane m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Islandii, Finlandii, Danii, Chile, Meksyku i w Chinach. Grupa Yutong posiada cztery zakłady produkcyjne, które zapewniają imponującą maksymalną dzienną zdolność produkcyjną – 445 autobusów.

Przypomnijmy, że wniosek o dofinansowanie projektu na zakup autobusów elektrycznych gmina złożyła w marcu ubiegłego roku. Zyskał on aprobatę Urzędu Marszałkowskiego i w konsekwencji Polkowice pozyskały 14 mln 344 tys. zł na zakup dziewięciu autobusów, napędzanych w 100% silnikiem elektrycznym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię