Przedłużone ograniczenia związane z koronawirusem

0
307

Na konferencji prasowej, która miała miejsce 9 kwietnia, premier Mateusz Morawiecki przedstawił kolejne decyzje rządu dotyczące przedłużenia ograniczeń związanych z koronawirusem, a także wprowadzenia nowych wytycznych.

Najważniejsze decyzje

Od 16 kwietnia br. obowiązkowe zasłanianie ust i nosa. Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.

Egzaminy maturalne i ósmoklasistów najwcześniej w czerwcu. Konkretne terminy zostaną podane co najmniej 3 tygodnie przed datą egzaminów.

Do 19 kwietnia br. obowiązują: ograniczenia w przemieszczaniu się; zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego; ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych – w kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób (zasada obowiązuje również w Święta Wielkiej Nocy); ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych; zasady w poruszaniu się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodami większymi niż 9-osobowe; zawieszenie działalności zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu, itd.; zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich; zamknięcie restauracji; ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie; ograniczenia w działalności instytucji kultury (w kinach, teatrach itp.).

Do 26 kwietnia br. obowiązuje: zamknięcie szkół i uczelni; przedszkoli i żłobków; zamknięcie pasażerskiego ruchu lotniczego; zamknięcie międzynarodowego ruchu kolejowego.

Do 3 maja br. obowiązuje: zamknięcie granic na dotychczasowych zasadach; obowiązkowa kwarantanna dla osób przekraczających granicę z Polską.

Do odwołania obowiązuje ograniczenie dotyczące organizacji imprez masowych i zgromadzeń.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że gdyby nie wprowadzone ograniczenia i narodowa kwarantanna, Polska doświadczyłaby sytuacji, podobnej do tej we Włoszech, Francji, czy Hiszpanii. – Na szczęście takiej sytuacji obecnie nie ma i musimy zrobić wszystko, żeby jej nie było – podkreślił minister.

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski podziękował nauczycielom, rodzicom i uczniom za przystosowanie się do nowej sytuacji związanej z nauczaniem na odległość. – Wiem, że nie zawsze to jest łatwe, ale okazuje się, że byliśmy w stanie to zrobić. Postępujemy podobnie, jak inne państwa na świecie – zaznaczył szef MEN.

źródło: KPRM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię