Ewakuacja mieszkańców na Bohaterów Getta

0
984

W sobotę, 4 kwietnia po godz. 20 mieszkańcy domu na Bohaterów Getta w Jaworze, zaniepokojeni dymem wydobywającym się z instalacji wentylacyjnej, wezwali na pomoc straż. Ratownicy oprócz dymu stwierdzili spore stężenie czadu. Natychmiast ewakuowano z mieszkań trzynaście osób.

Małe dzieci, które były wśród ewakuowanych, znalazły schronienie w ogrzewanym wozie strażackim. Dorośli domownicy musieli zostać na ulicy. Jak się okazało w poniemieckiej kamienicy obowiązywał zakaz palenia w piecach ze względu na zły stan techniczny przewodu kominowego. Mimo to jeden z domowników złamał zalecenie kominiarza.

Mogło dojść do tragedii. Sprawą zainteresowała się policja i sprawcy prawdopodobnie zostaną postawione zarzuty spowodowania zagrożenia dla życia i zdrowia. Ewakuacja trwała ponad dwie godziny. Po przewietrzeniu mieszkań wysoki poziom tlenku węgla powracał. Strażacy musieli wykuć w instalacji kominowej dodatkowe dziury w celu oczyszczenia. W działaniach brały udział zastępy z JRG Jawor oraz OSP Marcinowice.