#ZOSTANWDOMU! Będą kary!

1
1459

Każdego dnia jaworscy policjanci wspierając służby sanitarne sprawdzają, czy osoby zakwalifikowane do kwarantanny respektują ten obowiązek. Niestety nie wszyscy rozumieją powagę sytuacji i narażają na ryzyko inne osoby. Wszyscy ci, którzy nie stosują się do zaleceń i wytycznych służb sanitarnych, muszą się liczyć z poważnymi konsekwencjami. Policja kolejny raz apeluje o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń.
W obecnej sytuacji, hasło #zostanwdomu ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa nas wszystkich. Już od dziś na drogach naszego miasta oraz całego powiatu będzie można zobaczyć radiowozy policyjne, z których funkcjonariusze nadawać będą komunikaty z prośbą o pozostanie w domach. W związku z pandemią koronawirusa resort zdrowia wdrożył ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową. Umundurowani policjanci przynajmniej raz na dobę sprawdzają, czy osoby te faktycznie znajdują się w miejscu kwarantanny oraz, czy nie potrzebują pomocy.  Zdecydowana większość osób poddanych domowej izolacji stosuje się do wytycznych i decyzji, jednak zdarzają się również przypadki bardzo nieodpowiedzialnego zachowania mieszkańców, którzy opuszczają miejsce swojej kwarantanny, nie zważając na zalecenia służb oraz na zdrowie i życie innych osób.  Jaworscy funkcjonariusze sprawdzają każdą taką informację. Wobec osób, które nie stosują się do postanowień decyzji o kwarantannie zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje. Zespół ds Wykroczeń jaworskiej Policji prowadzi aktualnie trzy postępowania  o czyn z art. 116 kw. W przypadku potwierdzenia popełnienia takiego występku Komenda Powiatowa Policji w Jaworze będzie kierowała do sądu wniosku o ukaranie takich osób. Sąd może w tym przypadku orzec nawet 5 tys. złotych grzywny. Każdorazowo o takim ujawnianym przypadku policjanci poinformują też służby sanitarne, które mogą nałożyć karę w wysokości nawet 30 tysięcy złotych. Warto przypomnieć, że jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk. Za to przestępstwo grozi kara roku pozbawienia wolności.
Pamiętajmy! Nie przestrzegając kwarantanny, narażamy życie i zdrowie własne oraz innych osób! Respektujmy prawo! Od tego zależy przecież nasze wspólne dobro.
W/z Oficer Prasowy KPP w Jaworze
asp.szt. Ewa Kluczyńska

 

 

1 KOMENTARZ

  1. Chcę zostać w domu z dzieckiem. Maż pracuje po 13 godz. dlaczego my musimy pracować skoro inni siedzą w domu i dostają wynagrodzenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię