Cyberbezpieczny senior

0
713

Jaworscy policjanci wykorzystują każdą możliwą okazję, by spotkać się z osobami starszymi i porozmawiać o ich bezpieczeństwie. Tym razem mundurowi odwiedzili członków miejscowego Dziennego Domu „Senior – WIGOR”. Pogadanka ta zapoczątkowała cykl spotkań z najstarszymi mieszkańcami naszego powiatu w ramach realizowanego przez Narodowy Bank Polski wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu projektu edukacji seniorów w zakresie „Cyberbezpieczeństwa transakcji w sieci”.
Nie od dziś wiadomo, że cyberprzestępcy korzystają z coraz bardziej zaawansowanych metod „wykradania” danych osobowych czy innych poufnych informacji. Ich ofiarami padają między innymi seniorzy, którzy coraz chętniej korzystają z nowoczesnych technologii, portali społecznościowych, czy też wykonują przelewy internetowe.
Aby seniorzy wiedzieli, jak ustrzec się przed zagrożeniami, jaworscy funkcjonariusze odwiedzili członków działającego w naszym mieście Dziennego Domu „Senior – WIGOR”. W trakcie pogadanki policjanci poruszyli najistotniejsze tematy związane z bezpieczeństwem osób starszych. Funkcjonariusze mówili m.in. o oszustach działających metodą „na policjanta” i „na wnuczka”. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że policja nigdy telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Seniorzy obejrzeli prezentację multimedialną pokazującą jak działają oszuści, w jaki sposób można się przed nimi uchronić i nie paść ofiarą przestępstwa.
Podczas spotkania seniorzy mogli wypełnić krótką ankietę, mającą służyć później do przygotowania oceny efektywności w zakresie edukacji ceberbezpieczeństwa w sieci w odniesieniu do transakcji bankowych.
Na koniec spotkania mundurowi rozdali wszystkim uczestnikom specjalnie przygotowane przez Narodowy Bank Polski i Komendę Wojewódzką Policji we Wrocławiu kalendarze z najważniejszymi „przykazaniami”, o których seniorzy muszą pamiętać, by nie zostać oszukanym „na wnuczka” czy „na policjanta”:
Nie zaciągaj żadnych pożyczek ani kredytów na cel, którego nie znasz!
Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy!
Nie wręczaj swoich pieniędzy obcej osobie!
Nie postępuj pochopnie pod wpływem emocji! Zadzwoń do najbliższych.
W/z Oficer Prasowy KPP w Jaworze
asp. szt. Ewa Kluczyńska