Przychodnie ograniczyły działalność, urzędy przez telefon

0
1730

Starosta jaworski, burmistrzowie Jawora i Bolkowa oraz wójtowie wszystkich gmin na terenie powiatu poinformowali o zamknięciu urzędów dla klientów. Ograniczenia wprowadzono również w jednostkach budżetowych, m.in. w MOPS-ie, GOPS-ach i wielu innych instytucjach, jak np. Powiatowy Urząd Pracy. Interesanci nie będą przyjmowani bezpośrednio.

Ze względów profilaktycznych władze wydały zarządzenia zakazujące odwiedzania urzędów. W internecie pojawiły się szczegółowe instrukcje, jak można za pośrednictwem maili czy telefonu załatwiać sprawy bieżące. Jeśli ktoś posiada podpis elektroniczny nie będzie miał problemu ze złożeniem każdego pisma. Można też wysyłać skany na e-mail, albo wysłać dokumenty pocztą.

Również przychodnie na terenie całego powiatu ogłosiły ograniczenie działalności. Wstrzymane zostały zabiegi fizjoterapeutyczne, wizyty u stomatologa i protetyka. Recepty i zwolnienia lekarskie można uzyskać telefonicznie. W nagłych i pilnych przypadkach zainteresowani zgłaszają się do Jaworskiego Centrum Medycznego. Tam drzwi do izby przyjęć są otwarte. Wstrzymano natomiast odwiedziny chorych znajdujących się w szpitalu.

– Sytuacja epidemiologiczna w powiecie jaworskim jest stabilna. Jak dotychczas nie mamy pacjentów, którzy podlegają kwarantannie, mamy natomiast 29 pacjentów którzy są pod naszym nadzorem epidemiologicznym – informuje państwowy powiatowy inspektor Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Jaworze, Ryszard Tchorowski. – Ze Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną proszę komunikować się telefonicznie. Poza godzinami urzędowania są dwa numery komórkowe, pod którymi można uzyskać wszelkie niezbędne informacje – zapewnia inspektor Tchorowski.

SANEPID Jawor – 76 870 28 74; 76 870 23 48 (w godz. 7:30 – 15) oraz 603 661 070; 604 280 646 (poza godzinami urzędowania)

Rządowe Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformowało w piątek wieczorem, że od niedzieli 15 marca tymczasowo zostanie przywrócona kontrola graniczna na okres 10 dni. Tymczasowy zakaz wjazdu do kraju dotyczy cudzoziemców. Polacy powracający do kraju muszą odbyć 2-tygodniową kwarantannę domową. Zakazano zgromadzeń publicznych powyżej 50 osób. Banki i placówki finansowe pozostają otwarte. Krajowy transport cargo oraz autobusy, koleje i samoloty działają normalnie. Sklepy spożywcze (również w galeriach handlowych), drogerie i apteki pozostają otwarte. Restauracje, bary i kawiarnie będą mogły prowadzić działalność tylko na wynos i na dowóz.