Obrazy snów i rzeczywistości

0
772

Od 7 lutego w Galerii Sztuki w Legnicy gości przekrojowa wystawa poświęcona twórczości znakomitego czeskiego artysty: malarza i grafika, popularyzatora sztuki czeskiej, historyka sztuki i filozofa.
Pavel Hlavatý pracuje cyklami, tworząc serie grafik inspirowanych twórczością innych artystów (również poetów i dramatopisarzy) bądź konkretną tematyką. W jego pracach odkrywamy inspiracje m.in. dziełami Rubensa, twórczością Szekspira, grecką i rzymską mitologią. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmuje erotyka – fascynacja kobietą i jej ciałem. Tworzy grafiki oparte o motywy erotyczne w różnych kontekstach bądź zainspirowanych pracami innych artystów. Jego prace zaskakują precyzją wykonania, delikatnością kreski i ciekawą formą. Charakterystyczne dla nich jest też spiętrzenie w jednej pracy wielu motywów i rekwizytów, uteatralnienie ich w niezwykle dramatyczny sposób i odrealnienie. Ulubionymi technikami są akwaforta i sucha igła, co nadaje obrazom niepowtarzalnego klimatu.
Pavel Hlavatý – malarz i grafik, popularyzator sztuki czeskiej, historyk sztuki i filozof. Belgijskie Stowarzyszenie GRAPHIA określiło go mianem najpłodniejszego artysty w Europie. Zdobył 60 nagród w międzynarodowych konkursach graficznych. Stworzył ponad 700 ekslibrisów, a także wiele plakatów i prac graficznych. Od roku 1977 Hlavatý zajmuje się wyłącznie grafiką. Jest członkiem stowarzyszeń artystycznych i kolekcjonerskich, współpracownikiem czasopism zajmujących się sztuką. Ze względu na wybitne osiągnięcia w pracy artystycznej został zaproszony do elitarnej grupy artystów przygotowujących oprawę plastyczną Olimpiady w Barcelonie. Grafiki Pavla Hlavatego są znane nie tylko w Czechach, były prezentowane na wielu wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych, min. w Belgii, Bułgarii, Danii, Finlandii, Niemczech, Polsce, Włoszech, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W 1991 roku razem z dwunastoma innymi twórcami reprezentował sztukę czeską na „Paryskim Salonie”.
Pavel Hlavatý był też związany z Polską – w okresie gdy jako człowiekowi “Praskiej Wiosny” nie pozwalano na wystawy jego prac w ojczyźnie, dzięki pomocy polskich plastyków mógł uczestniczyć w międzynarodowych sympozjach i prezentować swoje dzieła. W swoich obrazach nie stroni od architektonicznych motywów miast, które odwiedzał, a w jego obrazach można znaleźć także np. Chopina czy Jana Pawła II.
Wernisaż wystawy „Obrazy snów i rzeczywistości” odbędzie się w piątek, 7 lutego o godzinie 19. Wstęp wolny.
(Galeria Sztuki)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię