Gwiazdory z Marcina

0
733

W Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworze przy ul. Moniuszki 14 stycznia br. odbyło się spotkanie pod hasłem „Śpiewajcie i grajcie mu”. Początkowo miało być poświęcone wspólnemu śpiewaniu kolęd i pastorałek. Kolędy są powszechnie znane i najbardziej lubiane z pieśni kościelnych. Śpiewanie ich w kościele nie zaspokaja potrzeb czytelników (głównie pań), dlatego spotkania w bibliotece znajdują swoich zwolenników.
Dostarczają nie tylko przyjemności śpiewania , ale także stanowią okazję do spotkania przy popołudniowej herbacie. Tym razem spotkała je artystyczna niespodzianka, gdyż 14 stycznia br. do biblioteki zawitała również grupa kolędnicza Gwiazdory od Marcina pod kierownictwem pani Ewy Woźniak nauczycielki religii w SP5. Przedstawienie jasełkowe było niezwykle wymowne. Była gwiazda, szopka przedstawiająca miejsce narodzin Dzieciątka, wszechmocna śmierć z kosą, także aniołki i wszędobylski diabełek, zachęcający wszystkich do grzechu. Gwiazdory są grupą kolędników z kościoła św. Marcina. Kolędują już kolejny rok, ciesząc się coraz większym zainteresowaniem i popularnością. Przybywają tam, gdzie ludzie pragną razem z nimi oddać cześć Bożemu Dzieciątku narodzonemu w Betlejem. Trzymając się tradycji, chcą wiarę przodków pielęgnować i zachować tradycje bożonarodzeniowe. Działają nie tylko na chwałę Pana, ale dają radość i głoszą miłość innym. W pracę grupy zaangażowane są dzieci starsze i młodsze, uczniowie SP 5:Wiki, Misia, Kacper, Ola, Anastazyjka, Nikodem, Jula oraz mama Lilia Łukasik-Hutyra. Jeżeli zaprosimy, to do nas przyjdą. Tak się stało w bibliotece. Występują w prywatnych mieszkaniach, w parafiach, w miejscach użyteczności publicznej. Można ich było obejrzeć i posłuchać w kościele pw. św. Marcina.
Spotkanie w bibliotece przyniosło wszystkim wiele radości i pozytywnych doznań. Po jasełkach panie odśpiewały kilkanaście popularnych kolęd , najczęściej z podkładem muzycznym. Tak więc można chwalić Pana i kultywować tradycję także poza kościołem.