Wierzenia Słowian i Indoariów [ZAPROSZENIE]

0
1371

Dom Spotkań Twórczych „Ptasia Dolina” w Nowej Wsi Wielkiej 15 zaprasza na spotkanie autorskie z Rafałem Jakubowskim i Dianą Jakubowską, autorami książki „Wierzenia Słowian i Indoariów. Rekonstrukcja utraconych tradycji”, które odbędzie się 17 stycznia o godz. 18. Na spotkaniu gościnnie wystąpi autor komiksów Maciej Kisiel ze swoim projektem „Wiesław. Baśnie słowiańskie”.
Książka ukazała się w grudniu pod szyldem wydawnictwa i stowarzyszenia PraŹródła. W ramach swoich działań PraŹródła zajmują się edukacją i badaniami porównawczymi nad pradziejami ludów indoeuropejskich. Promują interdyscyplinarne podejście do nauki, sięgając do takich dziedzin jak historia, religioznawstwo, etnologia, językoznawstwo, antropologia czy archeogenetyka. Podejmując próbę rekonstrukcji historii i tradycji ludów indoeuropejskich, w tym Słowian, weryfikują aktualny stan wiedzy analizując wiele nieznanych dotąd źródeł.
Książka „Wierzenia Słowian i Indoariów. Rekonstrukcja utraconych tradycji” jest rewolucyjna w swojej dziedzinie. Jako dotąd bowiem odtwarzanie wierzeń słowiańskich polegało na przytaczaniu wciąż tych samych źródeł kronikarskich, których autorzy opisywali przecież nieznaną, bądź wrogą sobie religię, poza tym czynili to w formie lakonicznych przekazów. Z kolei sięganie do pozostałości kultury ludowej, również nie daje rzetelnego obrazu słowiańskich wierzeń, gdyż jak wiadomo podczas chrystianizacji zniszczono świadectwa słowiańskiego kultu, dokonano zmian w naszej obrzędowości i języku. Pozostawiono w kulturze tylko te elementy, które można było zasymilować z nową religią.
– W książce chcąc dotrzeć do pierwotnych wierzeń słowiańskich odkrywamy nieznane dotąd źródła, wskazujące na wspólne pochodzenie religii Słowian i Indoariów. Opierając się na interdyscyplinarnych badaniach podejmujemy próbę rekonstrukcji słowiańskiej tradycji porównując mity, symbole, rytuały i wierzenia – mówią autorzy książki. – Zdajemy sobie sprawę, iż nasze badania mogą burzyć zastany porządek wśród naukowych doktryn. Wierzymy jednak, że prawdziwa nauka polega na weryfikowaniu faktów, nie zaś zwalczaniu informacji, które podważają obowiązujący paradygmat, co jest kształtowaniem totalizmu naukowego – dodają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię