Czasami warto uwierzyć w smoki

0
1229

Konferencję “Życie na niebiesko-razem łatwiej” zorganizowało Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem, Zespołem Aspergera i Mutyzmem Selektywnym „Budujemy Mosty” przy współpracy PORE i JOK- u.

Odbyła się w sali ECMEN-u, 4 grudnia 2019 r. z udziałem władz samorządowych: starosty Anety Kucharzyk, wicestarosty Stanisława Laskowskiego, naczelnik wydziału edukacji Beaty Janas, burmistrza Emiliana Bery, naczelnika oświaty Wiesława Szymczyka, nauczycieli, dyrektorów szkół, radnych, rodziców i innych zainteresowanych tematyką osób. Konferencję otwarła dyrektor Powiatowego Ośrodka Rozwoju Edukacji Dorota Domińska-Werbel, witając gości i prelegentki: dr Czesławę Bigus-Hołubowicz, lek. psychiatrę Aldonę Molędę i neurologopedę Julię Pyttel. O tym, jak zrozumieć autyzm opowiedziała psycholog Ewa Suchecka. Natomiast o trudach i radościach bycia mamą i zrozumienia dziecka z zespołem Aspergera mówiła Renata Noworól-Sosnowska. Uświadomiła obecnym, że dziecko z autyzmem czy Aspergerem wymaga ogromnej cierpliwości, uważnej obserwacji reakcji na dźwięki. Jak wytłumaczyć osobie zdrowej, że czasami hałas boli, nawet bardzo boli. Najważniejszym zadaniem matki, rodziców jest stworzenie wspólnego języka, określonych kanałów dostępu, sposobu komunikowania się np. obrazem, gestem. Ludzi z autyzmem zatruwa lęk, który koniecznie trzeba oswoić poprzez szukanie antidotum. Mogą nim być określone symbole, np. smoki. Pani Renata podziękowała władzom naszego miasta i powiatu za wsparcie i pomoc. Okazuje się, że Jawor jest przykładem dla innych ośrodków w Polsce, w których brakuje zrozumienia i pomocy dla dzieci z tymi dysfunkcjami. Dr Aldona Molęda psychiatra dziecięcy nakreśliła rys historyczny związany z diagnozowaniem autyzmu. Dużą rolę wyznaczyła szybkiej interwencji logopedycznej u małych dzieci. Przypomniała, że często dzieci autystyczne są szczególnie uzdolnione w jakimś kierunku. Trzeba też wiedzieć, że nie ma na to zaburzenie leku, bo nie znamy jego etiologii. Dr Czesława Bigus -Hołubowicz zasygnalizowała znaczenie wczesnej diagnozy u dzieci okiem pediatry. Omówiła krótko nieporozumienia związane z obawami przed szczepieniami jako przyczynami autyzmu. Julia Pyttel, neurologopeda, surdopedagog, praktykująca we Wrocławiu, Gliwicach, Warszawie omówiła komunikację u osób z ASD i system FM, który wspomaga słyszenie i pomaga lepiej funkcjonować. To była teoretyczna część konferencji, której wszyscy słuchali z zapartym tchem. Może dlatego, że na sali byli głównie ludzie pracujący z dziećmi, z rodzinami, obeznani z codziennymi kłopotami podopiecznych. Takie wykłady powinny być dostępne wszystkim rodzicom, którzy spodziewają się potomstwa lub są od niedawna rodzicami. Starsze dzieci, już zdiagnozowane, na szczęście trafiają pod opiekę Stowarzyszenia, gdzie otrzymują daleko idącą pomoc.
Recital uzdolnionej Kseni Duszeńko był bardzo potrzebnym przerywnikiem. Po przerwie na kawę i ciasto ,które rodzice ze Stowarzyszenia przygotowali na to spotkanie, nastąpił dalszy ciąg konferencyjnych wykładów, podczas których sprawdzone praktyki, łatwe do wdrożenia strategie, interwencje, diagnozę, naukę i terapię omówili jaworscy BUDOWNICZOWIE MOSTÓW: Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji, Specjalny Ośrodek Szkolno -Wychowawczy, Integracyjne Przedszkole Niepubliczne „Mój Mały Świat” i Świetlica Terapeutyczna. Specyfika ich działalności jest inna, ale wszyscy pomagają dzieciom i młodzieży ze spektrum autyzmu. Organizacja konferencji, zmobilizowanie do przyjazdu specjalistów wysokiej klasy, którzy zechcieli podzielić się doświadczeniem i wiedzą zasługują na najwyższą ocenę. To nie był zmarnowany czas dzięki wielu ludziom zaangażowanym w organizację spotkania. Wszystkim serdecznie podziękowano, wręczając symbole – niebieskie kwiaty. Spotkanie odbyło się w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Autyzmu(1-7 XII).

AKa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię