Wizyta w Sądzie Rejonowym w Jaworze

0
494

25 listopada br. uczniowie klasy drugiej technikum logistycznego oraz klasy czwartej technikum mechanicznego z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworze wraz z wychowawczyniami Natalią Dzikowicz i Sylwią Węgiel, odwiedzili Sąd Rejonowy w Jaworze. Uczniów powitała sędzia Joanna Termena-Maciejewska, która zapoznała przybyłą młodzież z gmachem sądu, gdzie orzeka w Wydziale Cywilnym oraz złożyła relację na temat codziennej pracy sędziego.
Uczniowie uczestniczyli w zajęciach przeprowadzonych przez panią sędzię w sali rozpraw I Wydziału Cywilnego poświęconych tematowi organizacji wymiaru sprawiedliwości, a w szczególności ustrojowi sądów i przepisów określających zasady prowadzenia postępowań przed sądami rejonowymi. Uczestnictwo w tej nietypowej lekcji było doskonałą okazją do uzyskania wiedzy dotyczącej rodzaju prowadzonych postępowań przed sądem, ról i uprawnień procesowych stron postępowania, konfiguracji składów orzekających w zależności od rodzaju spraw i instancji, włącznie z możliwością zapoznania się ze szczegółami pracy sędziego. Uczestnicy spotkania mieli okazję być w miejscach na co dzień niedostępnych dla osób postronnych, między innymi w pomieszczeniu aresztu przeznaczonym dla osób pozbawionych wolności dowożonych na rozprawy z zakładów karnych lub aresztów śledczych.
Następnie uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z sędzią Katarzyną Kościów – Kowalczyk, która orzeka w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Podczas pogadanki uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jakimi sprawami zajmuje się sędzia w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich, jakie środki wychowawcze i poprawcze stosuje wobec osób do 18 roku życia oraz na czym polega rozwiązywanie konfliktów i sporów z wykorzystaniem mediacji rówieśniczych.
Uczniowie zainteresowani zawodami prawniczymi mogli zasiąść w fotelu za stołem sędziowskim, czy też zobaczyć jak wygląda pokój narad, w którym składy sędziowskie debatują nad treścią wydawanych orzeczeń. Na zakończenie wizyty uczniowie podziękowali pani sędzi za przeprowadzenie zajęć przybliżających różne aspekty pracy sądu oraz życzliwość i współpracę Sądu Rejonowego w Jaworze z Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię