Z sądu do muzeum

0
1092

6 listopada br. zajęcia dla klas V-VIII ze Szkoły Podstawowej w Paszowicach rozpoczęły się nietypowo. Uczniowie wraz z wychowawcami uczestniczyli w rozprawie sądowej w Sądzie Rejonowym w Jaworze, a następnie zwiedzali Muzeum Regionalne.
Celem wizyty w Sądzie Rejonowym było poznanie wymiaru sprawiedliwości, poznanie przebiegu sprawy sądowej oraz roli prawa w życiu obywatela. Uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami i pedagogiem szkolnym zostali zaproszenia na jedną z sal sądu, gdzie byli uczestnikami rozprawy sądowej. Uczniowie doskonale wcielili się w swoje role. Dużą radość sprawiła uczniom możliwość przymierzenia sędziowskiej togi. Sędzia Wydziału Karnego Tadeusz Kowalczyk i sędzia Wydziału Cywilnego Joanna Termena-Maciejewska opowiedzieli o specyfice swojej pracy, poruszyli tematy działania wymiaru sprawiedliwości, obowiązków sędziego, prokuratora, adwokata, mediatora i kuratora. Prelekcję nt. zagrożeń wynikających z korzystania z Internetu i bezpieczeństwa w sieci przeprowadziła sędzia Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Katarzyna Kościów-Kowalczyk. Prelegentka w bardzo przejrzysty i interesujący sposób uświadomiła uczniom, jak ważną rolę odgrywa przestrzeganie prawa w życiu obywatela oraz jakie konsekwencje obowiązują w przypadku jego łamania. Szczególne zainteresowanie młodzieży wzbudziła tematyka przestępczości dla nieletnich.
Druga część wycieczki odbyła się już w Muzeum Regionalnym w Jaworze. Uczniowie zwiedzili stałe wystawy placówki, m.in. Skarbiec Sudetów i Jawor-nowy rozdział w historii Mercedes Benz, podziwiali bogatą kolekcja broni białej i palnej, średniowieczne miecze i XVII-wieczne halabardy. Wycieczka była ciekawą formą zdobywania wiedzy z zakresu doradztwa zawodowego, pouczającą lekcją wychowawczą oraz ciekawą lekcją muzealną popularyzującą historię i tradycję ziemi jaworskiej.
Beata Makuch

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię