Jawor już świętuje 101 lat Niepodległości

0
1176

Biało-czerwono, patriotycznie, sportowo i na słodko, tak Jaworzanie będą obchodzić 11 listopada w ramach 101 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz Dzień Patrona Miasta – św. Marcina. – Przygotowany program artystyczny, pokaz historyczny i zawody sportowe sprawią, że będziemy cieszyli się wspólnie z mieszkańcami z Niepodległości oraz czuli dumę z bycia Polakami. Zapraszam wszystkich do radosnego świętowania – Leszek Światkowski Naczelnik Wydziału Promocji i Współpracy Zagranicznej UM Jawor.

Przed głównymi uroczystościami, wspólne świętowanie w Jaworze rozpoczęło się już… 4 listopada od zajęć edukacyjnych dla szkół i przedszkoli w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy Placu Seniora i przy ul. Moniuszki. 6 listopada Jaworski Ośrodek Kultury zorganizował wspólne robienie biało-czerwonych kotylionów. W czwartek 7 listopada Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała spotkanie z Panią Danutą Danielewicz pod hasłem „Poezją i pędzlem zapisane. Mała codzienność w ojczyźnie”.

8 listopada będzie dniem, który upłynie na sportowo. Zapraszamy na dwa turnieje „O Marcinkowy Rogal”: piłki nożnej chłopców jaworskich szkół podstawowych  w SP 2 i turniej piłki siatkowej szkół podstawowych w SP 1.

9 listopada odbędą się Strzeleckie Zawody Niepodległościowe o Puchar Burmistrza Miasta Jawora na strzelnicy w Grzegorzowie oraz Turniej Szachowy o kosz rogali świętomarcińskich.

11 listopada zapraszamy na mszę świętą w intencji Ojczyzny i mieszkańców miasta Jawora w Kościele św. Marcina oraz na jaworski Rynek do wspólnego złożenia wiązanek kwiatów pod pomnikiem 1000-lecia Państwa Polskiego. Po mszy świętej patron miasta św. Marcin na koniu oraz marszałek Piłsudski zaprowadzą gości na występ artystyczno-historyczny. Będzie można spróbować pysznych rogali świętomarcińskich oraz przysmaku z gęsi.

Muzeum Regionalne w Jaworze zaprasza tego dnia na wystawę pn. „Lwów. Perła Niepodległej Polski / Widokówki i odznaczenia” z kolekcji Pana Zdzisława Piwko.

Miłośników sportu zapraszamy do udziału w „Biegu do wolności” na dystansie 1111 metrów na stadionie na osiedlu Przyrzecze.

Podczas uroczystej akademii w jaworskim teatrze poznamy nowego Honorowego Obywatela Miasta Jawora oraz laureatów Nagrody Miasta Jawora. Będzie także uczestniczyć w wyjątkowym koncercie artystki światowej sławy, na stałe mieszkającej w Kanadzie – Pani Margaret Maye.

– Dodatkowo w dn. 12 i 14 listopada Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie poetyckie dla dorosłych, poświęcone poezji i pieśni niepodległościowej oraz na „Patriotyczne karaoke”

Biało-czerwona flaga, godło z białym orłem w koronie i hymn „Mazurek Dąbrowskiego” to symbole, które jednoczą nas Polaków w kraju i na świecie. Niepodległość, tak ciężko wywalczona, nie raz zagrożona i okupiona ofiarami wielu bohaterów, którzy oddawali swoje życie w jej obronie, jest najcenniejszą wartością dla nas wszystkich. W tym szczególnym dniu chcemy pięknie, radośnie i razem z mieszkańcami uczcić to wyjątkowe wydarzenie, które dla Jawora jest podwójną okazją do świętowania. To właśnie święty Marcin z Tours, patron naszego miasta, pokazuje nam, że warto dzielić się dobrocią z innymi. Takie wartości jak pokój, wolność, niepodległość, miłość do Ojczyzny, tradycji narodowych i biało-czerwonych barw, niech towarzyszą nam nie tylko od święta, ale również w codziennym życiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię