Dni zadumy i refleksji

0
577

W Kościele katolickim 1 listopada obchodzona była uroczystość Wszystkich Świętych – ku czci wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie. Nierozłączne z nią są następujące po niej obchody liturgiczne Dnia Zadusznego. Wierni udają się w tych dniach na cmentarze, by odwiedzić groby swoich bliskich i uczcić ich pamięć, postawić wiązanki kwiatów i zapalić znicze. Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny wprowadzają nas w zadumę nad naszym przemijaniem i śmiercią, często związaną z cierpieniem.
Warto przypomnieć, że uroczystość Wszystkich Świętych w Polsce ma ponad tysiącletnią tradycję. 1 listopada na cmentarzu komunalnym w Jaworze tradycyjnie o godz. 13 została odprawiona uroczysta msza św. koncelebrowana przez księży z wszystkich parafii. Po niej miała miejsce procesja do pięciu stacji, podczas której modlono się za zmarłych spoczywających nie tylko na jaworskim cmentarzu.
Dziekan Dominik Drapiewski podkreślał w kazaniu, że najważniejsza dla zmarłych jest modlitwa, szczególnie za dusze czyśćcowe. Od 1 do 8 listopada można uzyskać odpust zupełny i ofiarować go za osobę zmarłą. Wystarczy nawiedzić cmentarz i wypełnić zwykłe warunki uzyskania odpustu. To jeden z najcenniejszych darów, który katolik może ofiarować swoim bliskim zmarłym. Do uzyskania odpustu potrzebne są trzy zwykłe warunki: przyjęcie Komunii św., odmówienie dowolnej modlitwy w intencjach Ojca Świętego oraz brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu. Przez cały listopad w parafiach odprawiane są również tzw. wypominki. To modlitwa polegająca na wyczytywaniu imion i nazwisk bliskich i dalszych zmarłych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię