Policyjne psy przeszły atestacje

0
684

Policyjni przewodnicy psów służbowych z pięciu jednostek garnizonu dolnośląskiego uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez Komendę Powiatową Policji w Jaworze. Przeszukanie terenu, tropienie śladów ludzkich, czy pościg bez kagańca to tylko niektóre umiejętności, jakimi musiały wykazać się policyjne psy podczas ich atestacji. Sprawdzeniu poddano umiejętności psów o specjalności m.in. patrolowej oraz patrolowo – tropiącej.
Choć nie mają mundurów i nie noszą broni ani środków przymusu bezpośredniego, to wspaniale sprawdzają się w walce z przestępcami. Psy policyjne, bo o nich mowa, na co dzień wspierają policjantów podczas ciężkiej pracy na rzecz bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców. Czworonogi posiadają niezwykłe umiejętności. Pomimo coraz bardziej rozwiniętych technologii i coraz większej ilości urządzeń technicznych, elektronicznych nic nie jest w stanie zastąpić nosa psa i jego umiejętności węchu.
24 września br. na terenie podległym Komendzie Powiatowej Policji w Jaworze na „Siedmickiej Polanie” odbyła się atestacja psów służbowych Dolnośląskiej Policji. Udział w sprawdzeniach umiejętności czworonogów wzięli przewodnicy m.in. z KMP w Legnicy, KMP we Wrocławiu, KPP w Jaworze, KPP w Lublinie, KPP w Górze.
Głównym celem atestacji było sprawdzenie sprawności psów służbowych. Podczas ćwiczeń Instruktor Zakładu Kynologii Policyjnej z Centrum Szkolenia Policji w Sułkowicach podkom. Rafał Krajewski w obecności koordynatora psów służbowych z KMP we Wrocławiu podkom. Marka Mycka oceniał psy w poszczególnych etapach zadań.
Działania w ramach atestacji podzielono na kategorie, tj. posłuszeństwo ogólne psa, zachowanie psa podczas czynności legitymowania, obrona przewodnika, prowadzenie działań pościgowych, przeszukanie terenu i zabudowań oraz tropienie śladów.
Takie spotkania dają doskonałą okazję na wymianę doświadczeń między przewodnikami, podnosi również poziom wiedzy z zakresu kynologii policyjnej. Wszystkie psy służbowe, które przystąpiły do atestacji, pozytywnie zaliczyły ćwiczenia sprawdzające.
w/z Oficer Prasowy, KPP w Jaworze
asp. Józef Kolanek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię