Pogwizdów podsumowuje dożynki

0
1623

Dożynki wiejskie w Pogwizdowie, które odbyły się w niedzielę 25 sierpnia br., zainaugurowały sezon dożynkowy w gminie Paszowice.
Już rano zorganizowano zawody wędkarskie. Uroczystość dożynkowa rozpoczęła się o godz. 13 mszą świętą w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego, podczas której poświęcono chleb oraz piękny wieniec wykonany przez KGW Pogwizdów. Następnie rolnicy, zaproszeni goście oraz zgromadzona społeczność udała się korowodem w towarzystwie śpiewu zespołów ludowych Kukułeczki oraz Lipowianie na Polanę pod Gwiazdami, gdzie nastąpiła druga część dożynek. W tym miejscu sołtys Pogwizdowa Marian Felsztyński otworzył oficjalnie dożynki, przywitał gości, podziękował rolnikom za trud ich pracy oraz zbiory, a następnie zaprosił do wspólnej zabawy oraz wysłuchania przygotowanego programu artystycznego. Chleb dożynkowy sołtys przekazał na ręce wójta gminy Paszowice Sebastiana Oszczędy, który to również zabrał głos i podziękował rolnikom, doceniając ich pracę. Najpierw zaprezentował się miejscowy zespół ludowy Kukułeczki, a podczas ich śpiewu panie z koła gospodyń wiejskich podzieliły zgodnie z tradycją poświęcony chleb wśród zgromadzonej na polanie społeczności. Ochotnicza Straż Pożarna w Pogwizdowie przygotowała pokaz, prezentując swoje umiejętności wspólnie z młodzieżową drużyną pożarniczą. Podczas dożynek wystąpił również zaproszony zespół ludowy Lipowianie. Również sołtys wraz z małżonką wspólnie z zespołem Kukułeczki zaprezentowali swój talent wokalny. Panie z koła gospodyń wiejskich w Pogwizdowie przygotowały bardzo bogaty program artystyczny, który składał się aż z 3 występów, mianowicie dwukrotnie panie zaprezentowały swój talent taneczny najpierw w tańcu belgijskim, zwanym popularnie Belgijką, a następnie wykonały zumbę do piosenki “My Słowianie”, przy czym jedna pani ubijała masło w tradycyjnej, wiekowej maselnicy. Dodatkowo panie przygotowały swoją inscenizację wiersza Juliana Tuwima pt.: “Lokomotywa”, zapraszając na koniec dzieci i dorosłych do wspólnej jazdy pociągiem przy piosence “Jedzie pociąg z daleka”, a także do wspólnego zdjęcia w wybranych wagonach lub w lokomotywie. Nie obeszło się bez bisu, więc panie zatańczyły kolejny raz, integrując publiczność. Atmosfera była wspaniała i radosna. Nie zabrakło zabaw dla dzieci i dorosłych, które poprowadziły również panie z KGW. Piękna letnia pogoda sprzyjała także wycieczkom na rowerze wodnym po stawie.
Organizatorzy kierują serdeczne podziękowania dla rolników, sponsorów, p. Zygmunta Jarosza, Gminy Paszowice, sołtysa i rady sołeckiej, zespołu ludowego Kukułeczki, OSP Pogwizdów, Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Sołectwa Pogwizdów, KGW Pogwizdów.