Ziemniaczane świętowanie z atrakcjami [FOTO]

0
1647

Od kilkunastu lat Piotrowice słyną z organizacji dorocznego Święta Pieczonego Ziemniaka. To sztandarowa impreza Towarzystwa Miłośników Piotrowic. W tym roku również nie zabrakło chętnych do wzięcia udziału w biesiadzie i skorzystania z oferowanych atrakcji. Festyn odbył się tym razem w sobotę, 14 września.
Tegoroczne Święto Pieczonego Ziemniaka miało charakter charytatywny. Towarzystwo Miłośników Piotrowic postanowiło przeznaczyć organizowaną loterię na rzecz małej mieszkanki Piotrowic – Julii Drżał, którą czeka operacja serca w Watykanie. Główną nagrodę w loterii ufundował Mariusz Szymkiewicz. Na rzecz Julki zorganizowane zostały również licytacje oraz zbiórka do puszki. W tej ostatniej znaczący udział miało Jaworskie Stowarzyszenie Miłośników Motoryzacji, które ufundowało dzika w warzywach. Mógł go skosztować każdy, kto zasilił puszkę. W sumie udało się zabrać około 6 tys. zł.
W menu tego dnia znalazły się przeróżne potrawy z ziemniaków – od frytek zaczynając, poprzez placki ziemniaczane, ziemniaki pieczone w ognisku, na placku po piotrowicku kończąc. Były też domowe ciasta oraz pajda ze smalcem i ogórkiem. Stoiska zorganizowało sołectwo Piotrowice, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Piotrowicach oraz rodzina Julki.
Na scenie i poza nią nie zabrakło również innych atrakcji. Wystąpiły “Piotrowiczanki”, prowadząca imprezę DJ Marcyśka zatańczyła z dziećmi zumbę, grupa teatralna Wernisaż dała pokaz ognia, w finale zapłonęło ogromne serce dla Julki. Dzieci mogły wykazać się artystycznie, wykonując ziemniaczane cudaki pod okiem animatorki Reni. Festyn stał się też okazją do podsumowania tegorocznego projektu Towarzystwa Miłośników Piotrowic “Razem działamy – dobro osiągamy” dofinansowanego ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie – Stowarzyszenie Kaczawskie.
Do konkursu na najlepszą potrawę z ziemniaków zgłosiło się dziesięć uczestniczek. Komisja oceniała smak i zapach potrawy oraz estetykę i sposób podania. Wybór był bardzo trudny, bo wszystkie potrawy były wyjątkowe. Wśród nich znalazły się m.in. rolady ziemniaczane i krokiety, babeczki, pierogi, zawijańce a’la pizza, a nawet tort ziemniaczany z mascarpone. Ostatecznie po podliczeniu punktów zwyciężył specjał pani Eweliny Manieckiej z Piotrowic. Kolejne miejsca zajęły: Dominika Biegniewska, Joanna Kłosińska, Beata Witkowska, Malwina Walaszek, Krystyna Domaradzka, Anna Olszewska, Marta Zwierzew, Joanna Wybraniec i Małgorzata Stawowczyk. W konkursie strongman dla panów wygrał Marcin Socha. Drugi był Nazarij Brisztaniuk, a trzeci Marek Biniek.
W prace przy organizacji festynu zaangażowało się wielu wolontariuszy, za co sołtys Andrzej Ankus składa serdeczne podziękowania. Organizatorzy dziękują również wszystkim paniom, które zechciały upiec ciasta. Podziękowania kierowane są również do sponsorów, wśród których znaleźli się: wójt gminy Męcinka Mirosław Brzozowski, Mariusz Szymkiewicz, Dominika i Mariusz Karwat, Anna i Piotr Osiatyccy, Bank BNP Paribas, Piotr Krażewski Nowa Gazeta Jaworska, Jaworskie Stowarzyszenie Miłośników Motoryzacji, Sebastian Górski, Maciej Brambor, Marcin Ankus, Aleksander Drąg, Tomasz Hołyński, Sławomir Plecety, Jan Pęczak, Tadeusz Stadnik, Alicja Laskowska, Sebastian Ankus, Jacek Kowalski, Małgorzata Czaja, Jan Karło i Teresa Nijaka, Marek Puk, Daniel Rzepa, Agnieszka Śmiłowska, Andrzej Pietrzyk, Jerzy Błaszczykiewicz, Marian Gigiel. Impreza została dofinansowana z budżetu gminy Męcinka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię