Elżbieta Witek, marszałkiem Sejmu

0
945

Elżbieta Witek została dzisiaj wybrana marszałkiem Sejmu, po tym jak Marek Kuchciński złożył rezygnację.

Kandydatura Elżbiety Witek pojawiła się w czwartek, po tym jak już pewne było, że marszałek Kuchciński podaje się do dymisji w związku z kontrowersjami które pojawiły się przy korzystaniu z rządowej floty samolotowej.

Przypomnijmy, że dwa miesiące temu  Witek został ministrem resortu Spraw Wewnętrznych i Administracji. Posadę otrzymała po tym jak Joachim Brudziński został europosłem. Kiedy prezydent Andrzej Duda odwoływał Witek ze składu Rady Ministrów, pewne było, że dotychczas nieoficjalna kandydatura na marszałka staje się oficjalnym stanowiskiem Klubu PiS. Elżbieta Witek została wybrana bezwzględną większością głosów na marszałka Sejmu.

– Mamy różne programy, ale proszę spierajmy się na racje, nie używajmy inwektyw, nie obrażajmy ludzi. Możemy krytykować zachowanie, ale nigdy człowieka – powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek w pierwszym wystąpieniu po wyborze na nową funkcję. – Wszystkich Państwa traktuję jako moich kolegów. Jestem jedną z Was, jednym z 460 posłów na tej sali, wybranym w demokratycznych wyborach. Zawsze starałam się rzetelnie wypełniać tę służbę. Bo to jest służba wobec tych, którzy nam zaufali. Dziękuję wszystkim, którzy zechcieli oddać na mnie swój głos i mam nadzieję, że się Państwo nie zawiedziecie – dodała Marszałek.

Nowa Marszałek Sejmu jest absolwentką wydziału Filozoficzno–Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, jak również studiów podyplomowych w zakresie wiedzy o Unii Europejskiej na tej samej uczelni. Przez wiele lat pracowała jako nauczycielka, a następnie dyrektor szkoły podstawowej i zespołu szkół ogólnokształcących w rodzimym Jaworze. Doświadczenie parlamentarne zdobywała jako poseł na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji. W latach 2015-2017 była ministrem-członkiem Rady Ministrów, Szefem Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, a także Rzecznikiem Prasowym Rządu. W czerwcu tego roku została powołana na urząd ministra MSWiA.

Fot. Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz
FOT. Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki
Fot. Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz
FOT. Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię