Autyzm. Wystarczy zrozumieć

0
1977

Wyjątkowy koncert odbył się we wtorek 2 kwietnia w Ecmenie. Gości w drzwiach witały prezes stowarzyszenia, zastępca i wolontariuszki z SP nr 1, które obdarowując wszystkich niebieskimi kokardkami, przypominały o ważności imprezy, bo to był „niebieski koncert”. Dochód ze sprzedaży cegiełek, ciast, własnoręcznie wykonanych maskotek, kartek okolicznościowych oraz licytacji przeznaczony zostanie na zakup urządzenia do terapii EEG-Biofeedback. Termin koncertu wybrano nieprzypadkowo, gdyż tego dnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
Obchody Dnia mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Zwrócenie uwagi na inność, jakiej doświadczają dzieci dotknięte tym zaburzeniem. Osoby z autyzmem mają problemy z postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych, inaczej reagują ich wrażenia zmysłowe. Często oceniane są jako źle wychowane, gdyż reagują nieadekwatnie w różnych sytuacjach: krzyczą, piszczą, płaczą, biegają, czasami nie pozwalają się dotknąć…
W Jaworze, dzięki Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Autyzmem, Zespołem Aspergera i Mutyzmem Selektywnym “Budujemy mosty” i doskonałej współpracy z Powiatowym Ośrodkiem Rozwoju Edukacji, dzieci, u których istnieje podejrzenie autyzmu, mają szybki dostęp do diagnostyki i terapii.
Podczas wtorkowego koncertu charytatywnego w wykonaniu Patrycji Kamoli z zespołem Project,gości przywitały: prezes Renata Noworól -Sosnowska i zastępca prezesa, psycholog Ewa Suchecka. Wśród obecnych na niebieskiej sali byli rodzice z dziećmi, wiceburmistrz Ewelina Szynkler- przedstawicielka władz miasta, dyrektor JOK–u, Joanna Piotrowicz – Dębicka, dyrektor PORE Dorota Werbel -Domińska i pracownicy, Stanisław Mazurek z żoną, doktor Czesława Bigus-Hołubowicz, sympatycy Stowarzyszenia m.in. ze Stowarzyszenia „Damy Radę”, radni, nauczyciele i uczniowie szkół gminy i powiatu jaworskiego.
Psycholog Ewa Suchecka przedstawiła cel zbiórki oraz zalety urządzenia EEG- Biofeedback.
Biofeedback – biologiczne sprzężenie zwrotne, czyli dostarczanie człowiekowi informacji zwrotnej („feedback”) o zmianach jego stanu fizjologicznego. Zmiany fizjologiczne organizmu monitorowane są przez odpowiednie urządzenie, np. pomiarowy system komputerowy.
Metoda ta wykorzystywana jest m. in. w psychologii i medycynie, ale także w sporcie, biznesie. Nie ma skutków ubocznych. Polega na wypracowaniu w mózgu umiejętności samokontroli. Służy temu modyfikacja częstotliwości fal mózgowych.
Skuteczność tej metody sięga nawet 95%. Może być wykorzystywana zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Jest bardzo przydatna w niwelowaniu problemów szkolnych (dysleksja, dysgrafia, dysortografia, zaburzeń koncentracji uwagi, zachowań t.j.: impulsywność, nadaktywność ruchowa, ADHD, trema, niska samoocena, apatia), problemów ze snem, lęków, depresji, zaburzeń odżywiania, uzależnień, migren, a także stresu, stanów lękowych, paniki i natręctw. Co w przypadku dzieci z autyzmem występuje bardzo często.
Po koncercie odbyła się licytacja podarowanych przedmiotów. Najokazalszym był obraz pt. „Niebieska nadzieja”, który namalowała na potrzeby Stowarzyszenia pani Iwona Lopko, wspierająca działania na rzecz dzieci z autyzmem od założenia Świetlicy Terapeutycznej. Były też vouchery na zabiegi kosmetyczne, piękny bukiet niebieskich kwiatów z „ulubionej kwiaciarni”, kurtka męska z firmy sponsorującej Stowarzyszenie, kosz słodyczy, płyta Patrycji Kamoli.
„Niebieskie koncerty” wpisały się już w historię naszego miasta dzięki ludziom, którzy z wielkim zaangażowaniem pracują na rzecz dzieci autystycznych. Organizatorzy szczególne podziękowania kierują do Patrycji Kamoli i jej zespołu, bardzo dziękują władzom miejskim i powiatowym, naczelnikom oświaty w mieście i powiecie, dyrektor JOK –u i jej pracownikom, dyrektor PORE, Magdalenie Ambrożuk i wszystkim nauczycielom zaangażowanym z SOSz-W, Monice i Markowi Furtakom, firmie Polboto – Agri z Udanina, firmie Agrohandel z Legnicy, członkom Stowarzyszenia za wspaniałe wypieki i pomoc materialną, Michałowi i Kamilowi za sprawnie przeprowadzoną licytację oraz wszystkim ludziom dobrej woli, którzy byli na koncercie i wspomagają działalność Stowarzyszenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię