Strajk nauczycieli trwa

0
708

W piątek było wiadomo, że nauczyciele z placówek podległych gminie i powiatowi podjęli decyzję o rozpoczęciu od poniedziałku strajku. W szkołach ponadpodstawowych nie ma obowiązku opieki nad dziećmi.
Wyniki referendum przeprowadzone w placówkach, dla których organem prowadzącym jest starostwo, są jednoznaczne. W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym za strajkiem opowiedziało się 80 % kadry. Jednak na czas strajku pięcioro dzieci, którym rodzice nie mogą zapewnić opieki, przyjdą do szkoły i będą bezpieczne. W pozostałych placówkach, z wyjątkiem Powiatowego Ośrodka Rozwoju Edukacji referendum potwierdziło w 90-92% gotowość strajkową. Tak wyglądała sytuacja w Jaworze w szkołach podległych Starostwu po południu w piątek już po rozmowach rządowych. W szkołach i przedszkolach podległych gminie również zdecydowana większość ogłosiła zgodę na przystąpienie do strajku. Jak zapewnia naczelnik wydziału oświaty UM Wiesław Szymczyk, dyrektorzy wszystkich placówek oświatowych potwierdzili gotowość objęcia opieką dzieci, których rodzice tej opieki nie mogą w tym czasie im zagwarantować.
W poniedziałek 8 kwietnia w Jaworze strajkowała większość szkół i placówek oświatowych. Nie podjęto strajku w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym, a to z powodu specyfiki placówki, w której wychowankowie przebywają cały rok na podstawie postanowień sądowych. Niemniej jednak placówka solidaryzuje się ze strajkującymi koleżankami i kolegami. Nie strajkuje Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Jaworze. O sytuacji w powiatowych szkołach ponadpodstawowych poinformowała naczelnik wydziału edukacji Urzędu Powiatowego -Beata Janas. Dane pochodzą z wczesnych godzin przedpołudniowych. W PCKZiU strajkuje 41 nauczycieli, 2-nie strajkuje, uczniowie nie przyszli do szkoły. W LO było 12 strajkujących, 2 nie przystąpiło do strajku, 4 nieobecnych, wicedyrektor w wojsku. W ZS w Bolkowie 11 strajkuje, 4 nie podjęło strajku. Do szkoły zgłosiło się 16 uczniów, którym zapewniono zajęcia opiekuńcze. W SOSz-W strajkuje większość nauczycieli, duża grupa na urlopach i zwolnieniach lekarskich, 3 nie przystąpiło do akcji strajkowej. Sytuacja w szkołach gminnych według informacji od naczelnika oświaty wygląda następująco: wszystkie przedszkola strajkują, z tym, że w PP4 20 dzieci objęto opieką, w Ecmenie trwa dyżur opiekunek dla dzieci, ale w godzinach porannych zgłosiło się tylko 1 dziecko. W szkołach nie strajkuje administracja szkolna. Jest problem z przeprowadzeniem egzaminów gimnazjalnych, które rozpoczynają się 10 kwietnia. Brakuje członków komisji. Na razie tylko SOSz-W ma pewność przeprowadzenia egzaminów w pierwszym terminie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię