Seniorki zwiedzały i pierniki dekorowały

0
931

Kilkanaście mieszkanek gmin Bolków i Paszowice wzięło udział w kolejnym działaniu w ramach projektu „Kaczawska Inicjatywa szansą na aktywizację i integrację osób zagrożonych wykluczeniem społecznym”. Realizuje go Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie. W wyjeździe mogły wziąć udział osoby, do których skierowany jest projekt: takie, które ukończyły 60 rok życia oraz z niepełnosprawnością w stopniu lekkim, nie wymagające opiekuna.
Cały projekt, który składa się z czternastu działań, ma zachęcać uczestników do aktywnego udziału w życiu społecznym i rozwoju osobistego. Ma także ich aktywizować, integrować, spełniać funkcję promocyjną, wspierającą i edukacyjną. Dla większości był to drugi, po warsztatach „Bądźmy aktywni” w Sokolej, punkt udziału w projekcie. Tym razem chętnym zaproponowano wyjazd integracyjno – studyjny „Razem poznajemy ciekawe miejsca i ciekawych ludzi naszej Krainy Wygasłych Wulkanów”. Tak się złożyło, że na wycieczkę pojechały same panie. LGD Partnerstwo Kaczawskie zaplanowało dla nich dzień pełen różnorodnych wrażeń, turystycznych atrakcji i inspiracji na spędzanie wolnego czasu.
Pierwszym punktem eskapady była stara kamienica przy ulicy Marii Konopnickiej. Stare drzwi otworzyły się na mieszkanki powiatu jaworskiego, by pokazać im co robią złotoryjanie. Barbara Zwierzyńska-Doskocz opowiedziała o działaniach stowarzyszenia Nasze Rio, imprezach, wolontariacie, akcjach. Potem wszyscy obejrzeli film nakręcony przez członków stowarzyszenia na podstawie książki mieszkańca miasta. „Opowieść złotoryjska” to film obrazujący życie mieszkańców przedwojennego Goldberg oraz powojennej Złotoryi. Jak stwierdziły po obejrzeniu obrazu uczestniczki wycieczki, film opowiadać mógłby o każdej miejscowości tzw. ziem odzyskanych, bo podobne problemy i sytuacje zdarzały się tu wszędzie. Być może film i opowieść o innych akcjach Naszego Rio zainspirował uczestniczki spotkania, być może jeszcze gdzieś powstanie podobny film lub książka czy choćby zebrane zostaną okruchy wspomnień. Uczestniczki wyjazdu odwiedziły także Muzeum Złota oraz weszły na szczyt wieży widokowej, części kościoła kościoła pw. Narodzenia NMP. Warto było wspiąć się po 167 krętych i wąskich schodkach, by spojrzeć na miasto i okolicę oraz poczuć historię. I może zrobić ciekawe zdjęcie, bo uczestniczkom warsztatów i wyjazdów dźwięczała w głowach myśl, by ich zdjęcie z zajęć w ramach projektu znalazło się na planowanych do druku widokówkach.
Pełen zajęć dzień zakończyły warsztaty zdobienia pierników. W pracowni Martyny Olszowej – Durachty w Wilkowie każda z pań dostała kilka pierników o kształtach kojarzących się z Wielkanocą i tubkę lukru. Trzeba było ozdobić białym lukrem i kolorowymi kwiatkami piernikowe jajo, dzwon, kurkę, baranka, kogutka, kwiatuszek. Niektórym paniom poszło świetnie. Kolejne nabrały chęci na ćwiczenie dekorowania pierników.
Marta Cieślak z LGD Partnerstwo Kaczawskie, która jest koordynatorem całego projektu i ten wyjazd przygotowała, zadbała też o to, by uczestniczki poznały możliwości kulinarne okolicy. Pyszny obiad w podzłotoryjskim zajeździe nad stawami pokazał, że ryby dają w kuchni wiele możliwości, można z nich zrobić także potrawy niekonwencjonalne i na specjalne okazje. Na koniec spotkania zintegrowane i zaznajomione z sobą panie wymieniły się przepisami kulinarnymi, które stanowią ich specjalność.
Wyjazd do Złotoryi i okolic był bezpłatny, a uczestniczkom zapewniono przejazd busem w obie strony z Paszowic i Bolkowa. Ta ciekawa podróż została współfinansowana z środków Unii Europejskiej z EFRROW, działanie M19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach Inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”, w ramach realizacji Operacji własnej nr 2/2018/OW p.n. „Kaczawska Inicjatywa szansą na aktywizację i integrację osób zagrożonych wykluczeniem społecznym”.
M. Ewa Kacperska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię