Sesja Rady Miejskiej – budżet uchwalony

0
1177

Budżet na rok 2019 przyjęty. Każdego roku Rada Miejska przyjmuje pod obrady ten najważniejszy dokument, który jest wyznacznikiem kierunkiem działań i rozwoju miasta. Te kierunki od kilku lat są niezmienne i wynik wyborczy burmistrza Emiliana Bery z radnymi EB RAZEM w ostatnich wyborach pokazuje, że Jaworzanie chcą kontynuacji takiej rozsądnej i odważnej polityki rozwoju miasta.

Mieszkańcy Jawora postawili na kontynuację i budżet na 2019 roku odzwierciedla kilka ważnych elementów rozpoczętych w poprzedniej kadencji. Z tych mniejszych inwestycji to m.in. modernizacja terenów zieleni, budowa placów zabaw, remonty kolejnych chodników i miejsc postojowych czy zmiana systemów ogrzewania. Nie są to tylko hasła, ponieważ za nimi stoją konkretne i to nie małe środki – 600 tys. na zieleń, 200 tys. na place zabaw, chodniki i parkingi to 1 mln zł, a wymiana kopciuchów mieści się w 750 tys. zł. Sztandarowym projektem jest basen miejski. Ta milionowa inwestycja będzie realizowana od wczesnej wiosny, a mieszkańcy będą mogli korzystać z niego już w 2020 roku, ale to ten budżet 2019 uniesie większość wydatków. Kolejną, rozpoczętą wcześniej, 86 milionową inwestycją współrealizowaną ze środków UE jest modernizacja gospodarki wodno-ściekowej, w której zawarta jest przebudowa przepompowni i oczyszczalni ścieków.
– Ta lokata, choć wymaga największych nakładów, będzie najmniej widoczna, ale nie mamy wątpliwości, że Jaworzanie zasługują na bezpieczeństwo i komfort zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. W jakimś sensie można powiedzieć, że to operacja na sercu wodno-ściekowym Jawora – mówi burmistrz Emilian Bera i dodaje, że: Kontynuacja dobrych projektów to klucz naszej polityki samorządowej, ale chcemy sięgać dalej. Jednym z największych wyzwań naszego miasta jest substancja mieszkaniowa i od lat pojawiają się głosy, że coś trzeba zrobić z wizytówką naszego rynku. Biorąc pod uwagę problemy mieszkaniowe, skomplikowanie udziałów własnościowych i potrzebę dużych nakładów postanowiliśmy pierwszy raz w historii realnie zmierzyć się z tym wyzwaniem. Budżet na ten rok przewiduje 700 tys. zł na finansowanie remontów elewacji kamienic w rynku. To Bezprecedensowy krok, ale nie mamy wątpliwości, że niezbędny. Mamy nadzieję na współpracę wspólnot w tym zakresie i wierzymy, że za kilka lat będziemy z dumą zapraszać turystów do naszego centrum.

W tym roku rusza też inicjatywa budżetu obywatelskiego, w ramach którego mieszkańcy będą mogli bezpośrednio realizować wybrane przez siebie projekty. Tym samym Jawor dołącza do miast, w których demokracja może realizować się w tak bezpośredni sposób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię