Książę Pokoju w Gniewkowie

0
1755

„Niechaj Jego pokój spocznie na ludziach dobrej woli, na każdym człowieku, który pragnie żyć według przykazań miłości” – słowa te stały się głównym przesłaniem jasełek pt. „Książę Pokoju”, które odbyły się 21 grudnia 2018 r. w sali wiejskiej w Gniewkowie. Przygotowane zostały przez uczniów z klas 0-VIII pod kierunkiem Urszuli Lipińskiej.
Swoją obecnością zaszczycili przedstawienie m.in.: zastępca wójta Edward Krumplewski, proboszcz parafii Gniewków ks. Konrad Polesiak, radny Rady Powiatu Świdnickiego i prezes Stowarzyszenia „Aktywni Borów-Dzierzków” Krystian Ulbin, wiceprzewodniczący Rady Gminy Leszek Sokalski, radna Rady Gminy Otylia Sieczka, radny Rady Gminy Zbigniew Patycki, sołtys wsi Czernica Justyna Woźniakiewicz, sołtys wsi Gniewków Paweł Kwiatkowski, emerytowani nauczyciele, rodzice, dziadkowie.
Osią przedstawienia było zestawienie dwóch przeciwstawnych sobie postaci: Heroda i Jezusa. Ten pierwszy pełen lęku o swoją władzę uległ szatańskim podszeptom i ludzkiej słabości, co doprowadziło go do spotkania wszystkich siedmiu grzechów głównych. Istotna rola w tym scenariuszu została przypisana trzem magom, którzy poszukiwali Nowonarodzonego Zbawiciela, a po drodze z miłością otwierali serca na potrzeby bliźnich. Walorem scenariusza na pewno był jego również wymiar misyjny, traktujący o losie dzieci z całego świata. Udział w jasełkach miały też osoby z widowni, które niespodziewanie zagrały epizodyczne role króla i jego sług, co wywołało efekt humorystyczny. Całość przedstawienia przeplatana była efektami świetlnymi, pięknymi piosenkami, a zakończyło się pierwszymi urodzinami Jezusa. Wielowymiarowy scenariusz, gra aktorska, pięknie zaśpiewane piosenki oraz bogata sceneria wywarły na publiczności duże wrażenie i refleksje o istocie i tradycji Bożego Narodzenia.
Po spektaklu jasełkowym odbyło się dla wszystkich wspólne spotkanie opłatkowe z życzeniami i tradycyjnymi potrawami.
(SPG)