Grudniowe podsumowania i plany

0
1573

Ostatnia w minionym roku, a trzecia od początku kadencji sesja Rady Miejskiej w Bolkowie odbyła się 28 grudnia w Gminno – Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji przy ulicy Szpitalnej 16. Porządek obrad liczył kilkanaście punktów, do których na początku posiedzenia dołączono autopoprawki dotyczące m.in. zasad korzystania z programu „dożywiania w domu i w szkole”.
Sprawozdanie Burmistrza Bolkowa z działalności w okresie międzysesyjnym było konkretne i krótkie, a dotyczyło czasu między 29 listopada a 27 grudnia 2018 roku. W tym czasie Grzegorz Kucab podpisał 18 zarządzeń. Dotyczyły one np. zmian w budżecie gminy, papieru firmowego ratusza, dożywiania dzieci w szkołach, ogłoszenia rokowań na sprzedaż nieruchomości, harmonogramu wyborów sołtysów i przewodniczącego samorządu mieszkańców Bolkowa, umorzenia lub rozłożenia na raty zobowiązań podatkowych wobec gminy. Burmistrz poinformował też o zakończeniu prac i odebraniu po remoncie drogi o długości 1,8 km w tzw. górnym Wolbromku. Burmistrz Kucab oglądał w tym czasie także skutki wichury, która nawiedziła gminę na początku grudnia oraz spotkał się z mieszkańcami Bolkowa, przede wszystkim Rynku, w związku z rewitalizacją centrum miasta, oraz członkiniami KGW z powodu zmian przepisów dotyczących tych gremiów. – Uczestniczyłem także w posiedzeniu ZG ZOSP oraz spotkałem się z mieszkańcami Sadów Dolnych i Sadów Górnych, gdzie wykonywana jest kanalizacja – dodał. Ponadto burmistrz razem z przedszkolakami ubierał choinki w bolkowskim rynku i oglądał jasełka w wykonaniu przedszkolaków i podopiecznych świetlicy socjoterapeutycznej. Wśród wielu zajęć i spotkań burmistrza nie można zapomnieć o przedświątecznym opłatku z mieszkańcami w bolkowskim rynku. Grzegorz Kucab poinformował również o zmianie organizacji ruchu w związku z rewitalizacją rynku w Bolkowie, która nastąpi od 7 stycznia.
Projekt budżetu gminy na 2019 r. przedstawiła skarbnik Jolanta Majtczak. Budżet gminy na rok 2019 to 52.733.055 zł planowanych przychodów. Skarbnik odczytała też projektu uchwały budżetowej na 2019 r. i opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej w tej sprawie.
Opinie wszystkich komisji stałych Rady Miejskiej dotyczące budżetu były pozytywne. W dyskusji nad projektem uchwały budżetowej na 2019 r. radny Marek Janas zapytał czy w Wieloletniej Prognozie Finansowej uwzględniono wniosek i zarezerwowano środki na naprawę miejskich murów. – Honorowy Obywatel Bolkowa, Hans – Jochen Meier złożył wniosek o dotację na ten cel w ministerstwie kultury Niemiec i będzie on rozpatrywany w roku 2019 – poinformował. Burmistrz Kucab odpowiedział, że mury i schody na użytkowanym przez gminę ogródku jordanowskim „Danusia” to teren kościelny i będzie o tym rozmawiał z proboszczem. Jednocześnie wyjaśnił zasady przyświecające aktualnej władzy. – Po to wzięto dwa kredyty krótkoterminowe, by nie obciążać budżetu kolejnymi spłatami wchodząc w długoterminowe obciążenia. Będziemy tak robić, by nie zadłużać bardziej gminy. Będziemy wybierać projekty miękkie, na które będzie nas stać – zdecydował burmistrz. Radny Marek Kwiatkowski zauważył, że konieczne jest, co zgłaszał już wcześniej na posiedzeniu komisji, zarezerwowanie środków na poszukiwanie wody. Burmistrz Kucab w odpowiedzi poinformował, że w I półroczu mają zostać dokonane dwa odwierty: w Bolkowie i Wierzchosławicach. Również podjęte mają być wspólne działania z gminą Marciszów w tej sprawie.
Głosowanie nad projektem uchwały budżetowej na 2019 r. przebiegło pomyślnie – przyjęto ją jednogłośnie.
Rozpatrzono projekty uchwał w sprawie zmiany statutu Gminy Bolków, w sprawie ustanowienia tytułu „Honorowy Obywatel Gminy Bolków” i uchwalono regulamin nadania tego tytułu, a także ustalono zasady używania herbu, flagi i hejnału gminy Bolków.
Zatwierdzono plan pracy Rady Miejskiej w Bolkowie na 2019 r. i plan pracy stałych komisji rady na I półrocze 2019 r. Zmianie uległa uchwała nr XLIX/316/18 Rady Miejskiej w Bolkowie z dnia 25 października 2018 r. w sprawie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Te propozycje uchwał przyjęto jednomyślnie.
Z uchwałą w sprawie dopłaty do ceny 1m3 dostarczanej wody i 1 m3 odprowadzanych ścieków dla wszystkich grup taryfowych na terenie gminy Bolków także nie było problemów, choć pojawiły się pytania. – Proszę o uściślenie: czy stawki pozostają na tym samym poziomie – zapytała radna Elżbieta Kramarczuk. – Dopłata jest w tej samej wysokości – odpowiedziała skarbnik Jolanta Majtczak.
Kolejna sprawa, opłaty śmieciowe czyli uchwała „w sprawie dokonania wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustalenia stawki tej opłaty oraz ustalenia stawki opłaty za pojemnik o określonej pojemności z odpadami komunalnymi powstałymi na nieruchomości, na której nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne” wywołała dość burzliwą dyskusję. Radna Kramarczuk zauważyła, że trzeba się zastanowić czy konieczna jest podwyżka tej opłaty o 8 złotych – do 30 złotych, na osobę w przypadku odpadów niesegregowanych i 4 złote czyli 15 zamiast 11 złotych, jeśli chodzi o odpady segregowane. – Chcę wiedzieć dlaczego taka jest kwota podwyżki – pytała radna. Burmistrz poinformował w odpowiedzi, że nowe przepisy nakazują stały monitoring i zabezpieczanie nagrań z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, co będzie kosztowało sporo. – Koszt takiego przedsięwzięcia musi być skądś dofinansowany – stwierdził burmistrz dodając, że nie są to stawki najwyższe w okolicy. A sekretarz gminy Katarzyna Szywała powiedziała też o nowych zasadach i większej ilość pojemników od lipca 2019 roku. Stwierdziła też, że stawki śmieciowe nie były podnoszone od początku ich ustalenia, wprowadzenia systemu, a opłaty za przyjmowanie odpadów przez Sanikom w Lubawce wzrosły. Na to radny Marek Kwiatkowski oznajmił, że uzyskał informacje z Sanikomu, że opłata wzrosła z 270 do 300 złotych za tonę. Odczytał też informacje o stawkach za śmieci w kilku ościennych gminach m.in. Dobromierzu, Jaworze, Janowicach Wielkich i Paszowicach i nie wynikało z nich, że płacimy mniej. Jest tam wiele ulg, np. w przypadku większej ilości członków rodziny, czego nie wprowadzono u nas. Radna Agnieszka Szemberska zauważyła tez, że w sąsiednich gminach mieszkańcy dostają worki, co nie kosztuje wiele, ale jest dla nich impulsem do segregacji. Sekretarz Szywała stwierdziła, że od czegoś trzeba zacząć wprowadzanie wymaganych ustawami zmian – od miasta czy wsi, a burmistrz jeszcze raz przypomniał, że podwyżek nie było wiele lat. W rezultacie w głosowaniu wyszedł wynik 8 – 7 czyli za nowymi stawkami byli radni wybrani z KWW G. Kucaba, a przeciw pozostali. Określono wzór deklaracji śmieciowej – trzeba będzie złożyć nowe deklaracje. Radni przyjęli też uchwałę w sprawie ustanowienia wieloletniego rządowego programu osłonowego w zakresie dożywania „Posiłki w szkole i w domu” na lata 2019-2023.
Rada zdecydowała ponadto o podwyższeniu „kryterium dochodowego uprawniającego do przyznania pomocy w formie zasiłku celowego na zakup posiłku lub żywności oraz określenia zasad zwrotu wydatków na pomoc w formie posiłku albo świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych dla osób objętych wieloletnim rządowym programem „Posiłek w szkole i w domu” i wprowadzili zmiany do budżetu na 2018 r. i do wieloletniej prognozy finansowej gminy. Przyjęta także została wieloletnia prognoza finansowa gminy.
Po zakończeniu obrad szampanem i życzeniami zakończono rok 2018.