Tegoroczna, IX edycja Jaworskiego Dyktanda, które odbyło się 26 listopada o godz. 16 w Teatrze Miejskim, miała charakter niepodległościowy. Teksty związane z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości przygotowała polonistka Krystyna Ługowska-Frąckowiak.
W sali Teatru Miejskiego zasiedli amatorzy poprawnej pisowni polskiej, aby stoczyć bój o Tytuł Mistrza Ortografii i Pióro Burmistrza Miasta Jawora, który IX Jaworskie Dyktando objął honorowym patronatem.
Warto przypomnieć kilka faktów z historii tej imprezy. Jej inicjatorką jest polonistka Jolanta Borkowska – Jadrowska, która I Jaworskie Dyktando zorganizowała w 2004 roku w sali rajców. Pisało je wówczas 50 osób. Oprócz młodzieży z jaworskich szkół w zabytkowych ławach zasiedli dorośli – przedstawiciele różnych zawodów. Rok później na liście uczestników było już 100 osób, które dyktando pisały w pięknej sali jaworskiego teatru. Gdy w 2010 roku odbyła się III edycja, grono uczestników poszerzyło się o amatorów ortografii z różnych stron Polski. Podobnie było w 2012, 2013 i 2015 roku.
W tym roku odbyła się już IX edycja Jaworskiego Dyktanda. Tradycyjnie tekst dyktanda był chroniony tajemnicą, a prace uczestników zostały zakodowane, aby zapewnić anonimowość podczas sprawdzania. Teksty dyktand w poszczególnych kategoriach odczytali pisarka Monika B. Janowska i regionalista Piotr Pacak. W jury zasiadły jaworskie polonistki: Barbara Gmerek-Skalik, Beata Miśkiewicz, Monika Włodarczyk, Marian Pawlaczek, Marianna Świebodzińska i Anetta Olszowa. Po sprawdzeniu prac uczestników przyznano następujące miejsca: w kategorii młodsi – tytuł Mistrza Ortografii i Pióro Burmistrza Miasta Jawora otrzymała Dominika Stecka, drugie miejsce zajęła Aleksandra Gawrońska, trzecie Aleksandra Cieślak, a wyróżnienie otrzymała Emma Gotowska. W kategorii dorosłych Mistrzem Ortografii i zdobywcą Pióra Burmistrza Miasta Jawora został Jarosław Jurkowski, druga była Martyna Gajda, a trzecia Małgorzata Zawirska. Na zwycięzców czekały nagrody i dyplomy.
Laureaci obu kategorii wezmą udział w programie Słownik polsko@polski w dniu 15 grudnia 2018r. o godzinie 12 w TVP Polonia i będą mieli przyjemność poznać niezwykłego profesora Jana Miodka.