100 lat Niepodległej Polski w Kaczorowskiej Ojczyźnie

0
1281

Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski rozpoczęły się przed kościołem. Uczestnicy mszy św. zaopatrzeni w śpiewniki, flagi i chorągiewki ruszyli w barwnym orszaku do centrum wsi – na Plac Pollaka, gdzie odbywała się uroczystość. Na czele pochodu młodzież niosła godło i wizerunek Marszałka Piłsudskiego. Przygotowano nagłośnienie, oprawę muzyczną i dekorację.
Uroczystość prowadzili: Ola Brejniak i Marcin Sadowy – pomysłodawca i główny organizator. Wydarzenie rozpoczął wspólnie zaśpiewany hymn państwowy. W trakcie uroczystości uczczono minutą ciszy wszystkich, którzy oddali życie za niepodległą i wolną Polskę. W dalszej części przedstawiony został rys historyczny, cytaty Marszałka Piłsudskiego oraz przemówienia: ks. Piotra Mycana i sołtysa – Andrzeja Chudzikiewicza. A wszystko przeplatano wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych. W przemówieniu ks. Piotr nawiązał do tego, abyśmy żyli w zgodzie i wspólnie budowali naszą wspólnotę. Wspomniał również tych, którzy oddali swoje życie w obronie Niepodległości i Wolności. Natomiast sołtys – Andrzej Chudzikiewicz nawiązał do etosu pracy i słów Józefa Piłsudskiego, że: „każdy z nas powinien pracować tak, jakby od jego pracy zależało być, albo nie być Państwa Polskiego”.
Mieszkańcy byli mile zaskoczeni niespodzianką, która ich w tym dniu spotkała. Wszyscy czuli podniosłą atmosferę i niejednemu zakręciła się łezka w oku. Marcin otrzymał wiele gratulacji za pomysł i organizację. Święto 100-lecia Niepodległości Polski było godnie uczczone w Kaczorowie.
RaSo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię