Koncerty Kresowe „Polsko moja” [FOTO]

0
551

Tradycyjnie w październiku organizowane były po raz 17. Dolnośląskie Dni Kultury Kresowej. W wielu miejscowościach odbywały się gale, koncerty i spotkania z publicznością. Podczas koncertów było kresowo, a publiczność miała okazję spotkać się z Rodakami ponad granicami Rzeczypospolitej, Ukrainy i Białorusi. W trakcie koncertów można było zetknąć się z folklorem, poznać krajan i przekonać się, że Kresy to nie tylko historia, ziemia i groby przodków, ale także życie młodych pokoleń Kresowian.
W Jaworze i Męcince galowe koncerty odbyły się 18 października i, jak każdego roku, przyciągnęły liczną publiczność. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Kulturalne „Krajobrazy” w Legnicy na czele z Tadeuszem Samborskim – prezesem stowarzyszenia i jednocześnie członkiem Zarządu Województwa Dolnośląskiego. Wielkie słowa uznania należą się współorganizatorom koncertów w poszczególnych miejscowościach: w Jaworze wsparcie finansowe i organizacyjne udzielił: burmistrz Emilian Bera i starosta powiatu jaworskiego Stanisław Laskowski, zaś w Męcince wójt gminy Mirosław Brzozowski. Każdy koncert i spotkanie z mieszkańcami, a zwłaszcza z Kresowiakami był wyjątkowy i wzruszający. W tegorocznych koncertach wykonawcy wystąpili z repertuarem z mocnym akcentem patriotycznym – Koncerty Kresowe pt. „Polsko moja” – Dla Uczczenia 100-lecia Niepodległości Polski. Artyści, soliści i zespoły byli bardzo dobrze przyjmowani przez publiczność. Podczas Dolnośląskich Dni Kultury Kresowej, wystąpiło ponad 100 wykonawców, którzy zaprezentowali polskie pieśni patriotyczne, ludowe, religijne, pieśni i arie polskie.
W ramach jaworskich spotkań kresowych w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz w Liceum Ogólnokształcącym w Jaworze gościem był Tomasz Kuba Kozłowski – reprezentant Domu Spotkań z Historią w Warszawie, pasjonat historii, popularyzator dziedzictwa historyczno-kulturowego ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, autor ponad 120 oryginalnych prezentacji multimedialnych z cyklu „Opowieści z Kresów”, który zaprezentował wykład pt. „Nie tylko 11 listopada. Zapomniana historia roku 1918”.
Kolejne Kresy już w przyszłym roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Proszę wpisać tutaj Twoje imię